Connect with us

KÜLTÜR

Tarihçi Talha Uğurluel’e FETÖ’den hapis!

Tarihçi-yazar Talha Uğurluel’e FETÖ’den 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Uğurluel, “Ben artık arınmak, gönül rahatlığıyla vatanıma, milletime hizmet etmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

FETÖ üyeliği suçlamasıyla yargılanan tarihçi-yazar ve TRT’nin eski programcısı Talha Uğurluel, 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapis istemiyle yargılanıyordu. Cumhuriyet savcısı Uğurluel hakkındaki görüşünü açıkladı. Mütalaada, Talha Uğurluel’in, lise döneminde FETÖ okulunda okurken örgüt ile irtibatı ve iltisakının başladığı, tanık ifadesinde sanığın üniversite yıllarında da irtibatının devam ettiği, yapılan araştırmalar sonucunda örgütün ileri gelen isimleri ile irtibatta olduğu belirtilerek, ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan 7.5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması talep edildi. Mütalaaya karşı savunması alınan Uğurluel, şunları söyledi:

“FETÖ’YE DAİR HİÇBİR YAZIM YOKTUR”

19 tane kitabın yazarıyım, binlerce saat TV programı yaptım. FETÖ’ye dair hiçbir yazım yoktur. Kitaplarımı yasakladılar. Sokakta bir kişi bile bana, ‘Vay be sen neymişsin’ demedi. Huzurluyum, mutluyum, kalbim rahat. Ben 15 Temmuz’dan sonra TBMM’de 3 tane konferans verdim. Hepinizin yetiştiği Adalet Akademisi’nde konferans verdim. Bende en ufak bir leke olsa bunları yaptırmazlardı.

“BUNU PROGRAMA ÇIKARMAYACAKSINIZ DENİLEN BİRİYİM”

Birileri beni FETÖ’yle karalamaya çalışıyor. Ben FETÖ döneminde parmakla gösterilerek, “Bunu programa çıkarmayacaksınız” denilen biriyim. Benim FETÖ programları yaptığımı söylemişlerdi ama ben açıp afişlere tekrar baktım ve hepsi devletin programlarıydı. Benim tek derdim var. Ölene kadar doğru düzgün tarih anlatacağım. Onların döneminde itildim kakıldım, para kaynaklarım kesildi. Ben artık arınmak, gönül rahatlığıyla vatanıma, milletime hizmet etmek istiyorum.

6 YIL 3 AY HAPİS CEZASI

Kararını açıklayan mahkeme, Talha Uğurluel’e, “örgüte üye olmak” suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi, adli kontrol hükümlerinin devamına hükmetti.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply