Connect with us

MOTORSPORLARI

Suudi Arabistan GP Öncesi Redbull Rüzgarı

Suudi Arabistan GP öncesinde antrenman seansları tamamlandı. Sıralama turları öncesindeki son antrenman turunda dikkatler Redbull pilotları üzerindeydi.

İlk ve ikinci antrenman seanslarında ilk sıraları dolduran Redbull ekibi bu başarılarını 3. ve son antrenman seansında da devam ettirdi.

Bugün sürücüler için koşullar daha iyi durumdaydı. Pistin üzerini kaplayan büyük bir bulut sayesinde pist sıcaklığı sürekli düştü. Pilotlar, yarışın büyük bir bölümünü yarış ve sıralama turlarına odaklanarak geçirdiler.

İlk antrenman seansları gibi bu seansta 60 dakika sürdü. Saha içinde ve dışarısında herhangi bir olaya rastlanmadı. Sürücüler için verimli bir gün geçtiğini söyleyebiliriz.

Bugün motor sorunlardan dolayı aramızda olmayan tek bir pilot vardı. AlphaTauri pilotu Nyck de Vries bugünün fırsatlarından yararlanamadı.

Verstappen bu seansta da adından sıkça söz ettirdi. Yumuşaklar lastikler ile ilk seanslarda süreyi 1.30 altına çeken ilk pilot olmuştu. Bugün sert hamurlu lastiklerle 1:29:882 ile lider durumdaydı. Takım arkadaşı Sergio Perez, Verstappen’e hırslanmış gözüküyordu. Sergio Perez yumuşak hamurlu lastiklere geçerek önce 1.29:417 yaptı, sonrasında derecesini 1.29:127 yaparak geliştirdi.

Yarış bitimlerine doğru Verstappen tempoyu arttırdı. Son 20 dakikada Verstappen  1:28.756 yaparak liderliği geri aldı. Saniyeler sonra  1:28.660 yaparak turunu daha da geliştirdi. Tempoyu tutturan Verstappen sonlara doğru 1:28.485 yaptı. Kalan dakikalar da Hollandalı pilotu geçebilen olmadı böylece genç pilot yarışı lider bitirdi.

Genç pilotu hemen arkasından takım arkadaşı Sergio Perez takip etti. Perez hemen arkasından 0.642 saniye geriden gelerek yarışı ikinci sırada tamamladı. Redbull takımı böylece üç antrenman seansının ikisinde 1. ve 2. oldu.

Aston Martin Redbull’un Peşini Bırakmadı

İlk seanslarda olduğu gibi Aston Martin Redbyull takımın en yakın takipçisiydi. Fernando Alonso temiz turlar çıkaramasa bile yarışı üçüncü olarak bitirdi. Alonso yarışı 0.998 saniye geride tamamladı. Takım arkadaşı Lance Stroll ise bir saniye geriye düşerek dördüncü bitirdi. Lance Stroll sabah yaptığı açıklamayı performansı ile destekledi. Sabah saatlerinde ‘Hedefimiz Q3’e kalmak.’ diyen Stroll bunu ne kadar istediklerini göstermiş oldu.

Gözler yine Hamilton’un üstündeydi. Cuma gününe oranla daha iyi bir gün geçiren Hamilton, yarışı beşinci sırada tamamladı. Hamilton , Stroll’un 0.59 saniye gerisindeydi. Takım arkadaşı maalesef onun kadar iyi bir gün geçirmedi. George Russel 1.3 saniye geriden geldi ve yarışı 11. tamamladı.

İlk iki seansta iyi çıkışlar yakalayan Alpine takımı bugün o çıkışları yakalayamadı. Pierre Gasly, 1.2 iki saniye geriden gelerek dokuzuncu oldu. Takım arkadaşı Estaban Ocan ise 0.2 saniye gerisinde on dördüncü olabildi.

Son iki sıralama Yuki Tsunado ve De Vries’ten oluştu. De Vries zaman turu kaydedemedi.

3. Antrenman Seansı Sıralamaları