Connect with us

EĞİTİM

Sultangazi’de engelliler için farkındalık programı düzenledi

Yayınlanma tarihi:

Sultangazi Belediyesi, engelli bireyler için farkındalık programı düzenledi. 2 gün boyunca süren Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri ile ‘Engelsiz Yaşam Günleri ‘ programı ile özel çocuklar gönüllerince eğlendi.

Sultangazi Belediyesi, ‘Hayatı Paylaşmak İçin Engel Yok’ sloganıyla, engelli vatandaşların sosyal hayata adapte olması adına etkinliğe ev sahipliği yaptı. Engelli bireyleri bir nebze olsun anlamak, ihtiyaçlarına cevap vermek ve sosyalleşmelerini sağlamak adına 22 Özel Eğitim merkezinin katıldığı Engelsiz Yaşam Günleri, Sultangazi Etkinlik Alanı’nda düzenlendi. 2 gün boyunca süren program, renkli etkinliklere sahne oldu.

Programa Sultangazi Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı, Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun ile eşi Tuba Dursun, İlçe Milli Eğitim Müdürü Necati Tekbaş, AK Parti İlçe Başkanı Süleyman Yiğitoğlu, BBP İlçe Başkanı Yakup Yılmaz, muhtarlar, öğretmenler ile çok sayıda engelli birey ve aileleri katıldı.

ÖZEL ÇOCUKLAR İÇİN OYUNLAR DÜZENLENDİ

Özel çocuklar için labut devirme oyunu düzenlendi. Çocuklar en fazla labutu devirmek için birbiriyle yarıştı. Ardından Volkan Yörük ile kukla tiyatro gösterimi yapıldı. Çocuklar kukla gösterisini ilgiyle izlerken keyifli anlar yaşadı. Özel çocuklar, hazırladıkları gösterilerini etkinlik alanındaki ziyaretçilere sergiledi. Palyaço, müzik ve oyun gösterileriyle büyük alkış alan çocuklar mutlu bir şekilde sahneden ayrıldı.

“ENGELLERİ ORTADAN KALDIRMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Engelleri ortadan kaldırmak ve engelli bireylerin yaşam kalitesini yükseltmek adına sürekli çalıştıklarını belirten Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun, “Bütün rehabilitasyon merkezlerimizle, engellilere yönelik faaliyet gösteren birçok kurumumuzla beraber güzel bir etkinliğe imza attık. Engelleri ortadan kaldırmak adına, onların hayata daha sıkı tutunması için büyük bir gayret veriyoruz. Bu kapsamda özel kardeşlerimizin birçok talebini karşılayacak Esentepe Engelsiz Yaşam Merkezimizin inşaatı sürüyor. İnşallah çok kısa süre içerisinde engelsiz yaşam merkezimiz Sultangazi’de hizmete başlamış olacak. Bir kardeşimizin tekerlekli sandalyeye ihtiyacı varsa, bir ortopedik yatağa ihtiyacı varsa her zaman yanlarında oluyoruz. Fiziki ihtiyaçları her zaman giderebiliriz, önemli olan manevi olarak da kardeşlerimizin yanında olabilmektir” diye konuştu.

SULTANGAZİ’NİN EKPSS BAŞARISI

 Engellilere yönelik birçok faaliyetin yanı sıra bu yıl EKPSS eğitimleri ile de ön plana çıktıklarını vurgulayan Av. Abdurrahman Dursun, Bu EKPSS eğitimi verdiğimiz öğrencimiz Türkiye birincisi olarak Sultangazi’den çıktı. Bu bizim için çok önemli bir başarıdır” diye konuştu.

Empatinin önemine vurgu yapan Kaymakam Mahmut Kaşıkçı ise “Benim başıma gelirse ne yaparım demenin yollarını hep birlikte aramamız lazım. Engelli kardeşlerimizin yaşam kalitesini bu bakış açısıyla hep birlikte yükseltmek için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Eğitimin insan hayatındaki önemine değinen İlçe Milli Eğitim Müdürü Necati Tekbaş da “Özel yavrularımıza iyi bir gelecek kazandırmak için çalışıyoruz. Engelli bireylerimizin eğitimlerinde emek veren öğretmen ve ailelerini tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

OTİZMLİ RABİA’DAN KONSER

Konuşmaların ardından 26 yaşındaki otizmli Rabia, etkinlik alanındakilere keyifli bir akşam yaşattı. 24 tane müzik aleti çalabilen Rabia’nın mini konseri, beğeni topladı.

Konser sonrasında özel çocuklara labut devirme oyununa katılımlarından dolayı madalya ve kupaları takdim edildi. Engelli vatandaşların dışarda daha rahat hareket edebilmesi için akülü tekerlekli sandalye hediye edildi. Program, çekilen hatıra fotoğrafının ardından son buldu.

Bizi takip edin:

Google Play'den alın Google News Twitter
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla