Connect with us

POLİTİKA

Şuan seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz? En çok oy kaybeden parti hangisi?

Metropoll adlı bir araştırma şirketinin yaptığı seçim anketi sonuçları dikkat çekti.

Metropoll adlı bir araştırma şirketinin yaptığı seçim anketi sonuçları dikkat çekti.

Ankette “Bu pazar bir milletvekili seçimi olsa, 24 Haziran 2018 milletvekili seçimlerinde oy verdiğiniz partiye mi, yoksa başka bir partiye mi oy verirsiniz?”sorusuna cevap arandı. Katılan kişilerin yüzde 69’u daha önceki seçimlerde de oy verdiği partiye gene oy vereceğini belirtirken, yüzde 16’lık bir kesim oy verdiği partiye değil de başka bir partiye oy vermeyi düşündüğünü belirtti.

EN ÇOK KAN KAYBI MHP’DE

Ankete katılan MHP seçmenlerinden yüzde 51.6’sı yeni bir seçim olduğunda başka bir partiye oy vermeyi düşündüklerini belirtti. MHP seçmenlerinden yüzde 1.2 kararsızlık yaşadığını dile getirirken, henüz karar vermeyenlerin oranı da yüzde 2.5 olarak açıklandı.

DİĞER PARTİLERİN OY KAYBETME ORANLARI

Yapılan anket neticesinde daha önce Saadet Partisi’ne oy veren seçmenden yüzde 20’lik bir kesim başka bir partiye oy vermeyi düşündüğünü belirtti.

CHP’li seçmenden yüzde 20’si de başka bir partiye oy vermeyi düşünenler arasında, CHP seçmeninden yüzde 7,4 henüz karar vermediğini belirtirken, yüzde 5,6 sı ise fikrim yok seçeneğini tercih etti.

Daha önce Ak partiye oy veren kişilerden yüzde 11’i başka bir partiye oy vermeyi düşündüğünü söylerken, yüzde 5.1’i ‘Fikrim Yok’ seçeneğini tercih etti. Yüzde 9’luk bir grup fikrim yok dedi.

İYİ Partili seçmenlerden yüzde 9,2’si başka partiye oy vermeyi düşündüğünü belirtti.

HDP’de seçmen kayıp oranı yüzde 5,9 oldu. Yüzde 10,1 kişilik bir kesim kararsızların arasında yer aldı.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply