Connect with us

EKONOMİ

Staj ve Çıraklık Mağdurlarına Müjde! EYT Kapsamına Alınmaları İçin Kanun Teklifi Sunuldu!

Staj ve çıraklık sigortası mağdurları için beklenen EYT düzenlemesi konusunda TBMM’den ilk resmi adım atıldı.

Yayınlanma tarihi:

Staj ve çıraklık sigortası mağdurları için beklenen EYT düzenlemesi konusunda TBMM’den ilk resmi adım atıldı.

AK Parti tarafından hazırlanan yasal düzenleme ile 8 Eylül 1999 ve öncesinde işe giriş yapan stajyer ve çırakların yaş şartsız emeklilik hakkı elde etmesi sağlanacak.

5510 Sayılı Kanun Teklifi

Ankara Milletvekili Kürşad Zorlu tarafından sunulan 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi, staj ve çırakların da EYT düzenlemesinden faydalanmasını amaçlıyor. Bu düzenleme yasalaşırsa, staj ve çıraklık sigortası bulunan kişiler borçlanma imkanından yararlanarak yaş şartsız erken emeklilik hakkı kazanabilecekler.

Kanun Teklifinin İçeriği

  • Madde 1: 5510 sayılı Kanun’a eklenen fıkra ile birlikte, sigortalılık başlangıcı ve süresi için ilk işe giriş tarihi 8 Eylül 1999 ve öncesi olanlar, emeklilik haklarını kazanacaklar.
  • Madde 2: Kanunun yayımı tarihinden itibaren yürürlüğe girecek.
  • Madde 3: Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütecek.

Kanun Teklifi Hakkında Açıklamalar

Kürşad Zorlu, yaptığı açıklamada, “Kamuoyunda EYT olarak bilinen düzenleme sonrası 8 Eylül 1999 ve öncesi sigortalılık başlangıcı olanların emeklilik haklarının teslim edilmesine rağmen, stajyer ve çıraklar gibi iş ilişkisi kurmuş kişiler EYT kapsamı dışında tutulmuştur. Bu durumun düzeltilmesi için bu kanun teklifini sunduk” dedi.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla