Connect with us

EKONOMİ

SSK ve Bağ-Kur Emeklilerinin Maaş Hesaplamaları Değişiyor: Yeni Zam Ayarları Belli Oldu!

Milyonlarca emekliyi ilgilendiren ve merakla beklenen zam oranları sonunda açıklanmaya başladı.

Yayınlanma tarihi:

Milyonlarca emekliyi ilgilendiren ve merakla beklenen zam oranları sonunda açıklanmaya başladı.

Emeklilere yapılacak zam için geri sayım başladı. İlk dört aylık enflasyon verilerine göre, SSK ve Bağkur emeklileri %18.72 oranında zam almayı garantilerken, memur emeklileri için yaklaşık %4’lük bir fark oluşmuştu.

Mayıs ve haziran aylarındaki enflasyon rakamları ile nihai zam oranı belirlenecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, maaşlara refah payı eklenip eklenmeyeceğinin Temmuz ayında belli olacağını açıkladı.

Emekli maaşlarına yapılacak zam oranları gündemde üst sıralarda yer alıyor. Özellikle 10 bin liralık taban emekli maaşının artmasına yönelik beklentiler yüksek.

Zam oranları hakkında net bir rakam verilmezken, Temmuz ayında açıklanacak ilk altı aylık enflasyon verileri bekleniyor. AK Parti TBMM Grup Toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Vedat Işıkhan, ek zam konusuna ilişkin değerlendirmelerini Temmuz ayına bıraktı.

Ocak ayında, memur emeklileri ile SSK ve Bağkur emeklileri arasındaki maaş zam farkı yasayla kapatılmış ve tüm emeklilere %49.25 oranında zam yapılmıştı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından nisan ayında açıklanan verilere göre, ilk dört aylık enflasyon %18.72 oldu.

Bu, SSK ve Bağkur emeklilerinin şimdiden %18.72 zam alacağını gösteriyor. Enflasyonun mayıs ayında zirve yapması ve haziran ayında düşmesi bekleniyor. Bu öngörüler doğrultusunda, ilk altı aylık enflasyonun %25-30 arasında olacağı tahmin ediliyor.

En düşük emekli maaşı 1 Ocak itibarıyla 7 bin 500 liradan 10 bin liraya yükseltilmişti. Kök maaşlarda %25-30 artış beklenirken, taban maaşlara refah payı eklenmesi ihtimali yüksek görünüyor. Ek zamların genel maaşlara yansıyıp yansımayacağı ise Temmuz başında netleşecek.

Memur ve memur emeklilerinin zamları toplu sözleşme hükümlerine göre belirleniyor. Geçen yıl ağustos ayında yapılan toplu sözleşme, 2024’ün ilk altı ayında %15, ikinci altı ayında %10; 2025’in ilk altı ayında %6 ve ikinci altı ayında %5 zam yapılması tahmin ediliyor.

İlk dört aylık enflasyona göre memur ve memur emeklileri için %3.72 fark oluştu. İlk altı aylık enflasyonun %25-30 olması durumunda, memur ve memur emeklilerinin zam oranı %25’lere çıkabilecek. Bu durumda en düşük memur emekli maaşı 18 bin 400 liraya, en düşük memur maaşı ise 41 bin liranın üzerine çıkacak.

Eğer ilk altı aylık enflasyon %25 olursa, memur ve memur emeklilerinin zam oranı %20’ler seviyesinde gerçekleşecek. Ocak ayında SSK ve Bağkur emeklilerine ilave artış yapılmıştı. Bu tahminlere göre, SSK ve Bağkur emeklilerinin Temmuz ayında memur ve memur emeklilerinden daha yüksek zam alması olası görünüyor. Zam oranlarının eşitlenmesi durumu hükümetin kararıyla belirlenecek.

Emeklilerin bayram ikramiyeleri %50 artışla 2 bin liradan 3 bin liraya çıkarılmıştı. Zamlı ikramiyenin ilki Ramazan Bayramı’ndan önce ödenmişti. Kurban Bayramı 16-19 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek ve ikramiyelerin bayramdan bir hafta önce hesaplara yatması bekleniyor.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla