Connect with us

BİLİM

Sinovac aşısı ne kadar etkili! Sonuçlar paylaşıldı

Sinovac aşısının sonuçları büyük merak konusuydu. Türkiye’ye ilk geldiği zaman en etkin aşılardan biri olan Çin aşısı, Alman aşısının gelmesiyle birlikte ikinci plana konuldu. Alman aşısının daha etkili olduğu açıklanmasının ardından Çin aşısı olan Sinovac’ın etkisi merak konusu oldu.

Türkiye’de de yaygın olarak kullanılan Çin aşısı Sinovac’ın etkisiyle ilgili olarak Brezilya’dan açıklama geldi. Orijinal koronavirüs ve Brezilya varyantıyla yoğun bir şekilde mücadele eden Brezilya, kullandığı Sinovac aşısının sonuçlarını paylaştı.

SİNOVAC AŞISININ ETKİLERİ GÖZLER ÖNÜNE SERİLDİ

Brezilya’nın Sao Paulo eyaletinde yer alan Serrana kentinde vaka sayılarının hızla artmasıyla birlikte hükümet 45 bin nüfuslu kentin yüzde 75’ine Sinovac aşısı uyguladı. Aşılamanın ardından Türkiye’de de yoğun bir şekilde kullanılan Sinovac aşısının gerçek etkileri gözler önüne serildi.

AŞILAMADAN 5 HAFTA SONRA ETKİSİNİ GÖSTERMEYE BAŞLADI

Çin aşısı Sinovac, Brezilya devleti tarafından Serrana kasabasının nüfusunun yüzde 75’ine uygulandı. Serrana kasabasında ve çevresinde vaka sayıları ve ölümler hızla artarken Sinovac aşısı buna dur dedi. Aşılamayla birlikte vaka ve ölüm sayıları hızla düşmeye başladı. Aşılamadan 5 hafta sonra kentte koronavirüs bağlantılı ölümler yüzde 95 oranında azaldı.

VAKA SAYISINDA REKOR DÜŞÜR

Bilim insanları semptom gösteren vaka sayısının yüzde 80 ve hastaneye yatış oranının da yüzde 86 oranında azaldığını doğruladı. Bilim insanları Serranalıların yüzde 75’inin tamamen aşılandığını ve hedef yetişkin nüfusun da yüzde 95’inin aşı olduğunu açıkladı. Gerçek verilerle ve gerçek zamanlı olarak yapılan araştırmada aşının herhangi bir yan etkisi olmadığı belirtilirken aşı olduktan 14 gün sonra Covid-19’a bağlı ölümlerin de sıfıra indiği duyuruldu.

“OKULLARI AÇMAK İÇİN ÇOCUKLARI AŞILAMAK GEREKLİ DEĞİL”

Aşılama çalışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Butantan Enstitüsü’nün Araştırma Direktörü Ricardo Palacios, “Salgını aşı ile kontrol altına almanın mümkün olduğunu gösterdik. Ayrıca çocuklarda da Covid-19 oranı düştü. Bu da okulları açmak için çocuklara aşı yapmamızın gerekli olmadığını gösteriyor” ifadelerini kullandı. Aşı araştırmaları ile verilerini şeffaflıkla paylaşmadığı için eleştirilen ve test sonuçlarında farklı ve çelişkili sonuçlar açıkladığı için tartışma konusu olan Sinovac’ın CoronaVac isimli aşısının işe yaradığını yazan Bloomberg, bu aşının Hong Kong’tan Peru’ya birçok ülkede kullanıldığını şu ana kadar 600 milyondan fazla doz aşının dağıtıldığını hatırlattı.

SIRADAKİ HABER: Maske takma zorunluluğu ne zaman kalkacak?