Connect with us

YAŞAM

Sinop Halkı Neden Bu Kadar Mutlu?

Karadeniz’in tam ortasında konumlanan Sinop, şahane manzarası, yeşil iklimiyle bölgenin sevilen şehirlerinden biri. Sinop’u özel kılan şey muhteşem konumu ve güzellikleri haricinde Türkiye’nin en mutlu şehri olması. Şehrin mutluluk kaynağını araştırmak isteyenler Sinop’u arşınlıyor ya da Sinoplularla görüşüyor. Bizler de Sinop, Boyabat ilçesinde çekilen Nasipse Olur filminin yapımcısı ve aynı zamanda Sinop, Boyabatlı olan Vahdet Erdoğan ile görüştük ve “Sinop neden Türkiye’nin en mutlu şehri?” sorduk, gelin 3 adımda bu mutluluğu inceleyelim. 

“Kimse birbirinin hayatına karışmıyor”

Vahdet Erdoğan, Sinop’un tüm ilçelerinde samimi ve özgürlükçü bir yaşan olduğunu belirtiyor. Erdoğan, şehirde herkes birbirini tanır ancak kim kimsenin hayatına karışmaz, yargılamaz yorumunda bulunuyor. Şehir halkı, samimi bir topluluğun parçası olduğu için stressiz ve mutlu bir yaşam sürüyor. 

“Statü farkı yok”

Sinop’ta mutluluğun kaynağı belki de sınıf ayrımının olmamasında gizlidir. Nasipse Olur filminin Boyabatlı yapımcısı Vahdet Erdoğan da bunu doğruluyor. Şehirde hiç kimse gelir farkı ayrımını hissetmiyor, herkes aynı kafe ya da restoranlarda aynı şeyleri tüketiyor. Bu eşitli insan ilişkilerine de yansıyor, mutluluğu artırıyor.

“Günün her saati güvenli”

Mutluluk biraz da stressiz, korkusuz yaşamdan, güven duygusundan geliyor. Sinoplular sabahın ilk ışıklarında da gecenin koyu karanlığında da sokaklarda özgürce, korkusuzca gezebildiğini belirtiyor. Kadınlar kıyafetlerinden ötürü yargılanmadan, korkmadan her saatte keyifle sokaklarda vakit geçirebiliyor.  

Sinop’u Anlatan En Güzel Film Nasipse Olur Filminin Yapımcısı Vahdet Erdoğan Kimdir?

Vahdet Erdoğan, İş İnsanı ve Sinema Yapımcısı. Nasipse Olur isimli sinema filminin yapımcılığının yanı sıra, Boyabat 1868 Spor Kulübü Başkanlığı’nı da yürütmektedir.

1979 yılında Sinop’un Boyabat ilçesinde doğdu. İlkokulu köyünde, ortaokul ve liseyi İstanbul Üsküdar’da okudu. Üniversite eğitimini halkla ilişkiler alanında tamamladı.

Üniversite eğitiminden sonra kurumsal ve stratejik yönetim, sosyal sorumluluk, reklamcılık, organizasyon ve siyasal iletişim alanlarında eğitimler aldı. Siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları, sosyal sorumluluk projelerinde görevler aldı, yöneticilikler yaptı. Seyahat etmek, sosyal sorumluluk projelerinde görev almak, film izlemek hobileri ve uğraşıları arasında yer almaktadır.

Reklam, tasarım, matbaa ve organizasyon alanlarında faaliyet gösteren farklı kuruluşlarda çalıştıktan sonra 2003 yılında Greenart Group’u kurdu. Grup bünyesinde ajans, organizasyon, outdoor reklam, prodüksiyon, araştırma ve yayıncılık hizmetlerinde faaliyet gösteren şirket ve markalar yer almaktadır.

Halen Greenart Group’un yönetim kurulu başkanlığının yanı sıra TÜRK KIZILAYI Genel Merkez Delegeliği, İstanbul Gazete ve Medya Habercileri Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği, Boyabat 1868 Spor Kulübü Başkanlığı’nı yürütmektedir.

Mevcut çalışmalarını sürdürürken GREENART Prodüksiyon bünyesinde film yapımcılığına başladı, ilk sinema filmi Nasipse Olur’u 2020 yılında seyirciyle buluşturdu.