Connect with us

YEREL

Sinop Boyabat’ta Görmeniz Gereken 3 Yer

Sinop’un sevilen ilçesi Boyabat, ziyaretçilerini sürprizlerle karşılıyor. Boyabat tarihi yönü, kültürel zenginliği ve doğal güzellikleriyle zihinlerde kalıcı yer ediniyor. Boyabat’ın samimi atmosferini destekleyen kültürü, güzelliği filmlere de fon oluşturuyor. En son Nasipse Olur isimli romantik komediye ev sahipliği yapan Boyabat, yerli turistlerin odak noktası haline geldi. Peki, Boyabat’a gelenlerin görmesi gereken yerler nereler? Boyabatlı iş insanı Vahdet Erdoğan’ın önerileri şöyle…

Yer Altı Şehri

Boyabat Yer Altı Şehri, her ziyaretçinin mutlaka görmesi önerilen bir yer. Yaklaşık on yıl önce kadar bulunan yer altı şehri, Kapadokya’dan sonraki en büyük yer altı şehri olma özelliğine sahip. Sekiz katlı olan kent, ilçenin kültürel ve tarihsel zenginliğini artırıyor, turistlerin yoğun ilgisini kazanıyor. Yer altı şehrini bir kez de siz keşfetmelisiniz. 

Boyabat Kalesi

M.Ö. Paflagonyalılar tarafından yapılan Boyabat Kalesi, geçmişten bugüne taşıdığı izlerle modern Boyabat yaşantısının en dikkat çekici yapılarından biri şu an. Kale şimdilerde müze olarak kullanılıyor, ziyaretçilere tarih ve kültür yolculuğu yaptırıyor. Her şehrin ve ilçenin meşhur kalesini görmek isteyenler için Boyabat Kalesi enfes manzarasıyla unutulmaz bir yapı olabilir.

Boyabat Evleri

Boyabatlıların çok sevdiği, ilçe ziyaretçilerinin ise merakla görmek istediği Boyabat evleri, Osmanlı zamanından bugüne ulaşmıştır. Ahşap öğeler taşıyan meşhur evler, Osmanlı mimarisinin en iyi örneklerinden biri sayılıyor. Eski mimariye meraklı olan herkesin mutlaka görmesi gerekiyor. 

Nasipse Olur Filminin Yapımcısı Vahdet Erdoğan Kimdir?

Vahdet Erdoğan, İş İnsanı ve Sinema Yapımcısı. Nasipse Olur isimli sinema filminin yapımcılığının yanı sıra, Boyabat 1868 Spor Kulübü Başkanlığı’nı da yürütmektedir.

1979 yılında Sinop’un Boyabat ilçesinde doğdu. İlkokulu köyünde, ortaokul ve liseyi İstanbul Üsküdar’da okudu. Üniversite eğitimini halkla ilişkiler alanında tamamladı.

Üniversite eğitiminden sonra kurumsal ve stratejik yönetim, sosyal sorumluluk, reklamcılık, organizasyon ve siyasal iletişim alanlarında eğitimler aldı. Siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları, sosyal sorumluluk projelerinde görevler aldı, yöneticilikler yaptı. Seyahat etmek, sosyal sorumluluk projelerinde görev almak, film izlemek hobileri ve uğraşıları arasında yer almaktadır.

Reklam, tasarım, matbaa ve organizasyon alanlarında faaliyet gösteren farklı kuruluşlarda çalıştıktan sonra 2003 yılında Greenart Group’u kurdu. Grup bünyesinde ajans, organizasyon, outdoor reklam, prodüksiyon, araştırma ve yayıncılık hizmetlerinde faaliyet gösteren şirket ve markalar yer almaktadır.

Halen Greenart Group’un yönetim kurulu başkanlığının yanı sıra TÜRK KIZILAYI Genel Merkez Delegeliği, İstanbul Gazete ve Medya Habercileri Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği, Boyabat 1868 Spor Kulübü Başkanlığı’nı yürütmektedir.

Mevcut çalışmalarını sürdürürken GREENART Prodüksiyon bünyesinde film yapımcılığına başladı, ilk sinema filmi Nasipse Olur’u 2020 yılında seyirciyle buluşturdu.