Connect with us

TÜRKİYE

SGK’dan 2. EYT talihi ek torbayla çıkacak! 3600-5000 prim yeterli, 50-51-53-55 yaşında erken emeklilik imzası atıldı! Bağkur affı, Staj çıraklık…

Yayınlanma tarihi:

SGK'dan 2. EYT talihi ek torbayla çıkacak! 3600-5000 prim yeterli, 50-51-53-55 yaşında erken emeklilik imzası atıldı! Bağkur affı, Staj çıraklık...

SGK’dan 2. EYT talihi ek torbayla çıkacak! 3600-5000 prim yeterli, 50-51-53-55 yaşında erken emeklilik imzası atıldı! Bağkur affı, Staj çıraklık…

Emeklilerin gelirini artırmayı hedefleyen önemli düzenlemeler hayata geçirilmeye devam ediliyor. Bu gelişmeler ışığında emekliler ve emeklilikle ilgili reformlar bununla sınırlı kalmayacak. Önümüzdeki dönemde yeni adımlar atılması için hazırlıklar şimdiden başlarken, düzenlemelerin Ekim ayında Meclis’in açılmasının ardından birbiri ardına hayata geçirilmesi planlanıyor. İşte torba yasa teklifleriyle Meclis’e taşınması planlanan düzenlemeler…

Türkiye’de emeklilikle ilgili reformlar hız kesmeden devam ediyor. Emeklilerin gelirini artırmayı hedefleyen yeni düzenlemeler, Ekim ayında Meclis’in açılmasının ardından birbiri ardına hayata geçirilecek. Emeklilik sistemini daha adil ve sürdürülebilir hale getirmeyi amaçlayan bu reformlar, emeklilerin yaşam standartlarını yükseltmeyi hedefliyor. Özellikle yaş ve prim şartında indirimler gelecek. İşte Meclis’e taşınması planlanan bazı emeklilik düzenlemeleri…

Bağ-Kur Reformu ile Emeklilikte Büyük Değişiklikler Geliyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, emeklilik reformu kapsamında önemli bir adım atmaya hazırlanıyor. Bu adım, özellikle Bağ-Kur’luları yakından ilgilendirecek ve emeklilik hayallerini daha erken gerçekleştirmelerine yardımcı olacak.

Bağ-Kur’lular arasında prim gün şartını 9000’den 7200’e çekmeyi planlayan Bakanlık, bu çalışmayı tamamlamak üzere. Ancak düzenlemenin kapsamı ve uygulanabilirlik süreçleri henüz netleşmiş değil. İlk olarak düzenlemenin hangi grupları içereceği ve tüm süreleri kapsayıp kapsamayacağı belirlenecek.

Eğer bu düzenleme, tüm süreleri kapsıyorsa, Bağ-Kur reformu kapsamına giren EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) erkek sigortalıların da prim gün şartı 7200 güne indirilecek. Bu da demek oluyor ki, 9000 günü tamamlayamayan EYT’li erkek esnaf, 7200 günü tamamlamışsa hemen emekli olabilecek.

Düzenleme, 8 Eylül 1999’dan sonra sigortalı olan ve reform kapsamına giren Bağ-Kur’lular için de önemli kolaylıklar getirecek. Hem kadınların hem de erkeklerin prim gün şartı 1800 gün azaltılacak. 7200 prim gününü tamamlayanlar, sigortalılık başlangıç tarihine göre belirlenen yaş şartını sağlıyorlarsa (9 Eylül 1999-30 Nisan 2008 arası başlangıçta kadınlarda 58, erkeklerde 60, sonrasında 65’e varan), hemen emekli olabilecekler.

Bu reformlar, emeklilik sistemini daha erişilebilir hale getirmeyi ve emeklilik yaşını düşürmeyi hedefleyen önemli adımlar olarak karşımıza çıkıyor. Yapılacak olan düzenlemelerin tamamlanmasının ardından, Bağ-Kur’lular ve diğer emeklilik sistemine dahil olan vatandaşlar için daha iyi emeklilik koşullarının kapısını aralayacaklarını söylemek mümkün.

EV KADINLARINA HESAPLI EMEKLİLİK

Emeklilik için bir reform da kadınlar için hayata geçirilecek. Ev kadınlarının isteğe bağlı sigorta primlerinin 3’te 1’ini devlet karşılayacak. Ekim’de torba yasa ile Meclis’e sunulması beklenen düzenlemeyle, isteğe bağlı sigorta için SGK’ya başvuran kadınlara prim desteği sağlanacak.

İsteğe bağlı sigorta ile emeklilik için her ay en az brüt asgari ücretin yüzde 32’si oranında prim yatırılırken, mevcut asgari ücrete göre aylık 4 bin 292 lira 52 kuruş olan bu ödemenin bin 430 lira 84 kuruşunu devlet yatıracak.

Ev kadınları aylık 2 bin 861 lira 68 kuruş prim ödeyerek emekli olabilecek. Mevcut tutar üzerinden devlet yıllık 17 bin 170 lira destek sağlayacak.

YAŞA ‘ÇOCUK’ AYARI

Emeklilik yaşı da masaya yatırılacak.

Burada emeklilik yaşının özellikle kadınlarda çocuk sayısına göre esnetilmesi planlanıyor.

Seçim beyannamesinde yer alan bu düzenlemenin detayları merak edilirken; ağır işlerde uygulanan yıpranma payı sistemine benzer bir modelin uygulanması bekleniyor.

Bu modelin hayata geçirilmesiyle, çocuk sayısına göre emeklilik yaşı esnetilebilecek. Annelere çocuk sayısına göre prim eklenip, yaş şartından da indirim yapılabilecek.

500 BİN KİŞİYE EK GÖSTERGE

Meclis’e ilk sevk edilecek düzenlemelerden biri de memurlara yönelik olacak. 1’inci dereceye gelen tüm kamu görevlilerinin 3600 göstergeden yararlanmasının yolu açılacak.

3600 ek gösterge düzenlemesi 15 Ocak’ta yürürlüğe girmişti.

Bu yasanın dışında kalan memur, şef, tekniker, veri hazırlama kontrol işletmeni ve diğer birinci dereceye gelen bütün kamu görevlileri yeni düzenlemeyle 3600 ek göstergeden yararlanabilecek.

Bu düzenleme memurların emekli ikramiyelerini ve aylıklarını yükseltecek.

30 yıl çalışanın emekli aylığı yaklaşık 2 bin 900 lira yükselirken, ikramiyedeki artış da 99 bin lira seviyesinde olacak.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Ali Albayrak

Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla