Connect with us

EKONOMİ

SGK, O Emeklilerden Ödemelerin Tamamını Faiz İle Geri Alacak!

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), kendini engelli olarak gösterip farklı işlerde çalışanları tespit etmeye başladı.

Yayınlanma tarihi:

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), kendini engelli olarak gösterip farklı işlerde çalışanları tespit etmeye başladı. Bu durumdaki kişilerin emekli aylıkları kesilecek ve geçmişte ödenen aylıklar faiziyle geri alınacak.

Türkiye’de binlerce kişinin başvurduğu bu yöntem, SGK’nın yakın takibine girdi. SGK, sahte engellilik durumlarını belirlediğinde, kişilerin aylıklarını durduracak ve geçmişte yapılan ödemeleri faiziyle geri alacak.

Çalışma hayatında, 2008 öncesinde sigorta girişleri olan emekliler, 4/1-a (SSK) ve 4/1-b (BAĞ-KUR) statüsünde çalışmaya devam edebiliyor. Bu durumda, 4/1-a kapsamında çalışanlar sosyal güvenlik destek primi (SGDP) öderken, 4/1-b kapsamında çalışanların SGDP ödemesine gerek kalmıyor.

SGK, iş kazası, meslek hastalığı veya ağır hastalıklar nedeniyle çalışma gücünün en az yüzde 60’ını kaybedenlere malûllük aylığı bağlıyor.

Malûllük aylığı alanların çalışamayacak durumda oldukları varsayıldığından, bu kişilerin aylık alırken Türkiye’de veya yabancı bir ülkede herhangi bir işte çalışmamaları gerekiyor. Çalıştıkları tespit edilenlerin aylıkları kesildiği gibi, ödenmiş olan aylıklar da faiziyle geri alınacak.

Yargıtay 10. Hukuk Dairesi’nin (E: 2020/9157, K: 2021/10740) kararıyla gündeme gelen bir dosyada, 1992’den beri malûllük aylığı alan bir kişi, 2012 ve 2014 yıllarında kısa süreli bir televizyon yapımında çalıştı.

SGK, bu durumu belirleyerek, 2012’deki çalışma tarihinden itibaren malûllük aylığını iptal etti ve iki yıl süresince ödenen 32,4 bin liranın faiziyle geri alınması için icra takibi başlattı.

Kişi, SGK’nın bu işleminin iptali ve icra takibinin durdurulması için dava açtı. SGK, yargılama sürerken 2017’de yönetmeliği değiştirerek, sadece çalışılan günlere ait ödemelerin geri alınmasını öngördü.

İş mahkemesi, davacının emekli aylığının kesilmesine yapılan itirazı reddetti ancak yeni yönetmeliğe dayanarak yalnızca 4 günlük çalışma süresine denk gelen malûllük aylığının iadesine karar verdi. Bölge adliye mahkemesi de bu kararı onayladı.

Kişi, malûllük aylığının yeniden bağlanması için başvurdu ancak SGK Sağlık Kurulu ve adli tıp kurulunun yaptığı kontroller sonucunda çalışma gücünde yüzde 60 oranında kayıp olmadığı belirlendi.

MUAF OLANLAR Herhangi bir işte çalışma halinde aylığın kesilmesi sadece malûllük aylığı alanlar için geçerli. Engelli vergi indirimiyle yaşa bakılmaksızın erken emekli olanlar ise aylıklarını kestirmeden sosyal güvenlik destek primi ödeyerek çalışabiliyor. 2008 sonrasında sigortalı çalışmaya başlayanlar ise emekli aylığı alırken hiçbir işte çalışamıyor.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla