Connect with us

SGK

SGK 30 bin TL para yardımı hesaplara yattı! Para Ziraat, Vakıfbank ve PTT’den yattı

Yayınlanma tarihi:

Türkiye’de son zamanlarda devlet tarafından yapılan destek ödemeleri hız kesmeden devam ediyor. SGK öncülüğünde gerçekleştirilen destek programları, vatandaşlara önemli yardım ve destek imkanları sunmaktadır.

Bu destek ödemeleri, farklı alanlarda ihtiyaç sahibi kişilere yöneliktir. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), sigortalı olan vatandaşlar için önemli destek paketlerini devreye almaya devam ederken en az 90 gün sigortası olan kişilere destek ödemesi yapmaktadır. 1 Ocak 2023 tarihinde asgari ücret zammının ardından destek ödemelerinde bir artış yaşanmış ve tavan ile taban ödeme tutarları belirlenmiştir. Bu destek ödemeleriyle çalışanlar maddi açıdan desteklenmektedir ve ödeme tutarları, sigortalıların kazancı ve sigortalılık süreleri göz önünde bulundurularak belirlenmektedir.

SGK, doğum yapan annelere yönelik izin parası ödemeleri yapmaktadır. Çalışanlar da annelere doğum izin süresi olan 112 güne karşılık gelen bir ödeme yapmaktadır. Kadınlar doğum öncesi 8 hafta ve doğum sonrası 8 hafta olmak üzere toplamda 16 haftalık izin hakkına sahiptir. Ayrıca, günde 1,5 saatlik süt izinleri de bulunmaktadır. Çocuk sayısına göre 6 aya kadar ücretsiz izin kullanma hakkı da vardır. Analık izni süresince çalışmadıkları her gün için kadınlara geçici iş göremezlik ödeneği verilmektedir.

112 günlük para hesaplamaları yapıldığında; kadın çalışanlar sigortalarının devam ettiği sürece bu ödemelerden faydalanabilmektedir. Son hesaplamalara göre bu tutarın yaklaşık 30 bin TL olduğu söylenmektedir.

Yarı zamanlı çalışanlara da 9.932 TL ödeme yapılacak. Türkiye’de annelere birinci doğumlarında 60 gün, ikinci doğumlarında 120 gün ve sonraki doğumlarında 180 gün süreyle yarı zamanlı çalışma hakkı verilmektedir. Evlat edinenlerin de bu imkandan yararlanabildiği ifade edilmektedir.

Bizi takip edin:

Google Play'den alın Google News Twitter
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla