Connect with us

POLİTİKA

Sedat Peker 19 yıl önce Korkut Eken hakkında ne dedi?

Sedat Peker, Gazeteci Kutlu Eken cinayetiyle ilgili olarak Korkut Eken’i işaret etmiş ve ardından da Sedat Peker’in kardeşi Atilla Peker de savcılığa giderek dilekçe vermişti. Öte yandan Korkut Eken ile ilgili olarak Sedat Peker’in 19 yıl önceki yaptığı konuşmalar gündeme geldi.

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in son günlerde yaptığı açıklamalar Türkiye gündemine bomba gibi düştü. Bu iddiaların birinde Peker, KKTC’de öldürülen Gazeteci Kutlu Adalı cinayetine ilişkin yaptığı açıklama ve kardeşi Atilla Peker’in savcılığa verdiği dilekçe sonrası gözler Korkut Eken’e çevrildi. Öte yandan Sedat Peker’in 2002’de Korkut Eken hakkında yaptığı açıklama yeniden gündeme geldi.

KORKUT EKEN VE KUTLU ADALI CİNAYETİ AYRINTISI

Kutlu Adalı cinayetini gerçekleştiren ekibin başında olduğu iddia edilen emekli Yarbay Korkut Eken’in Kıbrıs’a Sedat Peker’in kardeşi Atilla Peker ile gittiği ve cinayeti işleyemediği iddia edildi. Bu iddiada bulunan Atilla Peker ise Korkut Eken’in daha sonra kendisine Kutlu Adalı’nın öldürüldüğünü söylediğini belirtti.

SEDAT PEKER 2002 YILINDA KORKUT EKEN’E PLAKET VERDİ!

Sedat Peker 2002 yılında, Türk devletlerinin halklarını birleştirmek için www.ozturkler.com isimli bir site açtı. Sitenin açılışına dönemin Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy, dönemin devlet bakanı Mehmet Ali Yılmaz, emekli General Veli Küçük, Prof. Şener Üşümezsoy, Ord. Prof. Reha Oğuz Türkkan, İbrahim Tatlıses, Mehmet Ali Erbil, Adnan Şenses, Seda Sayan, Gönül Yazar, Osman Yağmurdereli, Hakan Altun, Şenol İpek ve Cengiz Kurtoğlu da katıldı. Öte yandan o dönem cezaevinde olan Korkut Eken’e plaket verildi. Plaketi oğlu Koray Eken aldı.

“KORKUT EKEN İLE NASIL BİR İLİŞKİNİZ VAR?”

Sedat Peker, sitenin açılış töreninin ardından 29 Mayıs 2002 tarihinde Kanal 7’de yayımlanan Kırmızı Işık isimli programa katıldı ve Akif Beki’nin sorularını yanıtladı. Akif Beki’nin “Korkut Eken’le nasıl bir ilişkiniz var? Korkut Eken bir gazeteci meslektaşımızla, Saygı Öztürk’le yaptığı röportajda, kitabında var Saygı Öztürk’ün, sizin için şöyle diyor; ‘Görevliyken de emekliyken de kişiliğini bozmamış bir arkadaşımızdır.’ Hangi görevden söz ediliyor burada?” sorusuna Sedat Peker şöyle yanıt verdi:

“AİLE BÜYÜKLERİMİN VASITASIYLA KENDİSİYLE TANIŞMIŞTIM”

“Bunu açıklamak çok geniş bir perspektif, yani bunu nasıl açıklayabilmek pek mümkün olur bilmiyorum ama dilim döndüğünce, anlayabileceğiniz ölçülerde veya anlatabileceğim ölçülerde, siz zaten muhakkak anlarsınız da, ben anlatma konusunda sıkıntı yaşarsam, anlatabileceğim ölçülerde anlatayım. Sayın Korkut Eken tanıdığım, kendisine saygı duyduğum bir devlet görevlisidir. Kendisine ağabey diye hitap ederim. Aile büyüklerimin vasıtasıyla kendisiyle tanışmıştım. Sayın Korkut Eken’in söylediği bu kelime, cümle yanlış yorumlanmış olabilir, ben durum itibariyle tipime baktığınızda, zaten emekli olacak kadar yaşlı bir insan değilim. O yüzden dolayı benim resmi bir görev alabilmem, almış olmam söz konusu da değildir.

“HİZMETİMİZ OLACAKSA BUNDAN ŞEREF DUYARIZ”

Ben bunu yanlış anlamadan dolayıdır diye düşünüyorum. Bizim devlet konusunda, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kimliğini taşıyan herkesin, muhbirlik ölçüsünde değil, ama bu ülkenin menfaatleri için üzerine bir görev düşerse, ben buna cami hocasından, sokakta yatan şarapçısına kadar herkesin canı gönülden yardım edeceğine hiçbir şüphe yok ve tüm kalbimle buna zaten inanıyorum. Böyle bir söz konusu hizmetimiz ilerde de olacaksa bundan şeref duyarız, geçmişte böyle bir hizmetimiz varsa, olmuşsa da bu da bizim için onurdur, bunu da kendimizin onuru olarak kabul ederiz.”

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply