Connect with us

POLİTİKA

Sarıklı amiralin yargılanması bu nedenle uzamış!

Ahmet Hakan, bugünkü köşesinde, Sarı’yla ilgili iddiayı ele aldı ve soruşturmanın neden uzadığıyla ilgili bilgileri aktardı.

Eski Deniz İkmal Komutanı Tuğamiral Mehmet Sarı hakkında, makam arabasıyla gittiği tarikat evinde, üniforması üzerine giydiği cüppe ve sarıklı fotoğrafların basına yansımasının ardından disiplin soruşturması başlatılmıştı. Sarı hakkındaki soruşturma aylardır sonuçlandırılmadı ve görevinden alındığı ise aylar sonra açıklandı.

Mehmet Sarı’nın bu hafta yapılması beklenen Yüksek Askeri Şûra’da (YAŞ) emekliye sevk edileceği ileri sürülmüştü.

HAKAN: SARIKLI AMİRAL’İN TEKRAR TSK’YA DÖNME İHTİMALİ BELİRECEKTİ

Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan, bugünkü köşesinde, Sarı’yla ilgili iddiayı ele aldı. Hakan, Milli Savunma Bakanlığı’nın Sarı’yı koruma yaklaşımı içinde olmadığını düşündüğünü söyledi.

Hakan’ın yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Bir iddia dolaşıyor iki gündür ortalıkta. Denilen şu: ‘Sarıklı Amiral Mehmet Sarı, YAŞ’ta emekli edilerek kurtarılmak isteniyor.’

Bu iddiayı araştırdım. Elde ettiğim sonuçları yazıyorum:

Anayasa’nın 125. Maddesi’ne göre YAŞ kararlarına karşı yargı yolu kapalı. Yani Sarıklı Amiral Mehmet Sarı, YAŞ’ta emekliye sevk edilirse… Kendisine yargı yolu kapanmış olacak. Ayrıca Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Disiplin Kanunu çerçevesinde Türk Silahlı Kuvvetleri’nden ayırma işlemi sonucunda rütbesinin geri alınması da mümkün.

Eğer YAŞ beklenmeden disiplin cezasıyla olay tamamlanmış olursa… Disiplin cezasına karşı yargı yolu açık olduğu için Sarıklı Amiral’in tekrar TSK’ya dönme ihtimali belirecekti. Ki bunun örnekleri mevcut.

Ben bu “Sarıklı Amiral”e karşı Milli Savunma Bakanlığı’nın bir ‘koruma’ yaklaşımı içinde olmadığını, benim yazdığım türde bir yol izlediğini düşünüyorum.

Bekleyelim görelim.”

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply