Connect with us

EKONOMİ

Sarayın gündeminde gerçekten EYT var mı?

Yayınlanma tarihi:

İngiltere merkezli haber ajansı Reuters, son dönemde Türkiye’de yaşanan ekonomik dalgalanma ile ilgili kapsamlı bir haber yayımladı. AK Parti’li yetkililere dayandırılan haberde EYT ile ilgili bölümler oldukça dikkat çekiciydi.

İngiltere merkezli haber ajansı Reuters, son dönemde Türkiye’de yaşanan ekonomik dalgalanma ile ilgili kapsamlı bir haber yayımladı. AK Parti’li yetkililere dayandırılan haberde EYT ile ilgili bölümler oldukça dikkat çekiciydi.

Haberde, Erdoğan’ın asgari ücret ve diğer hamlelerinin erken seçim sinyali olarak yorumlanabileceği belirtilirken, ismini açıklamayan AK Partili bir yetkili, “Yeni adımlar atılacak” dedi. İngiliz haber ajansı Reuters, Türkiye ile ilgili kapsamlı bir analiz hazırladı. Son dönemde TL’de yaşanan dalgalanma ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın attığı adımları analiz eden Reuters, bunların erken seçim sinyali olarak algılanabileceğine dikkat çekti.

Birgün’de yer alan habere göre ajans, “Siyasi analistlere göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki büyük karar- asgari ücretin artması ve yeni mevduat ile birlikte etkili bir şekilde erken seçimin kapısını araladı. İki açıklama da krizin hissedildiği bir dönemde 5 gün arayla yapıldı. Erdoğan ve üst düzey AK Parti yetkilileri tekrar tekrar bu iddiayı yalanladı. Fakat 2022’de ücretlerde rahatlık ve TL’nin keskin artışı, uzun süredir anketlerde güç kaybeden Erdoğan’ın bir an önce harekete geçmek isteyebileceğine işaret ediyor” yorumunu yaptı.

AK PARTİLİLERE GÖRE PANİK HAVASI YOK

Ajansa konuşan AK Partili bir yetkili, erken seçim iddiaları ile ilgili olarak, “Seçim gündemde yok. Seçim planlandığı gibi 2023’te olacak” dedi. İsmini açıklamayan yetkili geçen hafta parti içindeki moralin yükseldiğine de dikkat çekerken, “Toplumun diğer kesimlerini de rahatlatacak yeni adımlar atılacak” dedi. Ajansa konuşan bir başka üst düzey yetkili ise, “Bu adımların uzun vadeli etkileri desteği artıracak. Ülkedeki panik havası artık yok. Şimdi sakince doğru adımları atmaya devam edeceğiz” ifadesini kullandı. Öte yandan son günlerde AK Parti’nin seçim yatırımı olarak okunabilecek bir dizi gelişme yaşandı. EYT yeniden gündemde: Kamuoyunda “EYT’liler” olarak bilinen ‘emeklilikte yaşa takılanlar’, bugüne kadar pek çok kitlesel eyleme imza attı. Erdoğan 2018’de EYT’lilere sert çıkan açıklamalarda bulunsa da bugün Saray ve destekçileri, 2023’ten önce EYT’lilerin sorununun çözüleceğine ilişkin bilindik sözler vermeye başladı.

3600 ek gösterge: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2018’deki seçim vaatlerinden biri de polis, öğretmen, hemşire ve din görevlilerinin emeklilik ek göstergelerinin 3600’e çıkarılmasıydı. Henüz buna ilişkin ortada somut bir çalışma yok. Ancak Erdoğan’ın “3600 ek gösterge meselesini önümüzdeki yılın sonuna kadar çözüme kavuşturmayı planlıyoruz” ifadelerini de bir seçim yatırımı olarak değerlendirmek mümkün.

Asgari ücret zammı: Asgari ücrete yapılan zam enflasyonun gerisinde kaldı. Hükümet, 4 bin 253 TL’ye çıkarılan asgari ücret ve memurlara yüksek zam yapılacağına yönelik algı oluşturarak seçim için avantaj yakalamaya çalışıyor.

Döviz kuru: Peş peşe faiz indirimi kararlarının ardından dolar 18,50 seviyelerine yaklaşırken Euro da 20 bandını aşmıştı. Hükümet, bilinçli uyguladığı politikaların ardından doları 23 seviyesine düşürmekle bir başarı hikayesi anlatmaya başladı. Körfez gezileri: Sıcak paraya ihtiyaç duyan Saray yönetimi BAE ve Katar gibi körfez ülkelerine çıkarma yaptı. Bu ülkelerden sıcak para bulmaya çalışan iktidar, pek çok anlaşmaya imza attı.

Bizi takip edin:

Google Play'den alın Google News Twitter
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla