Connect with us

EKONOMİ

Saray EYT sorunu için çalışma başlattı! Mutlu habere az kaldı

Erken seçim tartışmalarının yoğunlaşmasıyla birlikte EYT’lileri umutlandıran haberler de ardı ardına gelmeye başladı. İşte EYT’lileri umutlandıran gelişmeler.

Türkiye son günlerde erken seçim tartışmalarını daha yoğun yaşamaya başladı. Tartışmaların yoğunlaşmasının nedeni Cumhur İttifakı ortaklarının seçim barajının yüzde 7’ye düşürülmesinde uzlaşmaları oldu.

Meclis’in ekim ayında açılmasıyla birlikte seçim yasasındaki değişikliğin gündeme gelmesi bekleniyor. Ankara kulislerini yakından izleyen kaynaklara göre, bu durum en geç Kasım 2022’de sandığın seçmenin önüne geleceği anlamına geliyor. Seçim barajında düşürülmesi kararının gündeme düştüğü günlerde EYT’lileri umutlandıran ilk haber MHP cephesinden geldi.

EYT konusunda Meclis’e yasa teklifi veren, ancak devamını getirmeyen MHP’de EYT defterinin kapanmadığını gösteren açıklamanın sahibi Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı’ydı. Sancaklı EYT’lilerden “çok az” daha sabır istedi. Erken seçim tartışmalarının yoğunlaşmasıyla seçimin temel argümanlarının ne olacağı da konuşulmaya başlandı.

Siyaset kulislerini yakından takip eden gazeteciler de seçim sürecine ve sonucuna damga vuracak unsurların peşine düştü. Bursa Olay gazetesi Başyazarı Ahmet Emin Yılmaz, Ankara kaynaklarına dayandırdığı yazısında “EYT sorununun masada” olduğunu yazdı.

Benzer bir haber bu kez BirGün gazetesi Yaşar Aydın’dan geldi. Aydın’ın aktardığı kulisler bir adım daha öne gidiyor ve Aydın, “Emeklilikte Yaşa Takılan (EYT) meselesinin çözülmesi için Saray çalışma başlattı.” diyordu.

EYT’liler Beştepe’de zaten var olduğunu bildikleri EYT dosyasının ne zaman açılacağını beklerken, öyle görünüyor ki 3600 ek gösterge vaadi bir adım önde duruyor. Nitekim Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, toplu sözleşme sürecinde yaptığı açıklamayı dün biraz daha somutlaşırdı. Bilgin, 3600 ek gösterge konusunda çalışma programı hazırlandığını açıkladı.

EYT’liler bundan 2 yıl önce, EYT mağduriyetinin 20. yılında Ankara’da düzenlenen miting öncesi Vedat Bilgin ile bir araya gelmişti. O dönem Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Başkan Vekili olan Bilgin, şimdi Çalışma Bakanı. Bilgin’in Çalışma Bakanı olmasından sonra EYT’liler ısrarla randevu talebinde bulundular. Ancak o talebe yanıt gelmedi.

EYT’liler şimdi mağduriyetin 22. yılında 8 Eylül 2021’de bir kez daha Ankara’ya çıkartma yapacak. EYT derneklerinin topladığı yaklaşık 20 milyon ıslak imzalı dilekçe Ankara’ya götürülecek. O dilekçeler ya Cumhurbaşkanlığına ya Çalışma Bakanlığına teslim edilecek.