Connect with us

POLİTİKA

Saadet Partisi’nden Oğuzhan Asiltürk’e “Turuva atı” tepkisi

Saadet Partisi cephesinden Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Başkanı Oğuzhan Asiltürk’ün sürpriz çıkışına çok sert tepki geldi.

Sosyal medyadan açıklama paylaşan Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Başkanı Oğuzhan Asiltürk, gündeme bomba gibi düştü. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile sık sık görüşmesiyle gündeme gelen Oğuzhan Asiltürk kongreyi işaret ederek liste hazırlayacağını duyurdu. Bu girişim ise Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’na darbe girişimi olarak adlandırıldı.

“GENİŞ İSTİŞARELERLE BİR LİSTE HAZIRLANACAK VE KONGRE BAŞKANLIĞINA SUNULACAK”

Konuyla ilgili Oğuzhan Asiltürk “Güçlü bir Saadet Partisi teşkilâtı oluşturmak ve yukarıda durumlarını anlattığım gençleri, Millî Görüşe kazandırmak için, benim gözetimimde, geniş istişarelerle bir liste hazırlanacak ve kongre başkanlığına sunulacak. Rabbimiz hayırlı hizmetler yapmalarını nasip eylesin” ifadelerini kullanırken Milli Görüş içinden sert tepki geldi.

“KONGRE KARARININ NASIL ALINACAĞI YAZILIDIR”

Asiltürk’ün açıklamalarına partinin sözcüsü Birol Aydın “Saadet Partisi’nin yetkili kurulları ve karar organları bellidir” hatırlatması yaparak “Yine aynı şekilde tüzüğümüzde kongre kararının nasıl alınacağı yazılıdır. Partimizin karar organları olan Başkanlık Divanı ve Genel İdare Kurulu üyelerimiz de teşkilat mensuplarımızın tamamı da bu süreçlerin nasıl işlediğini iyi bilmektedir” şeklinde konuştu.

OĞUZHAN ASİLTÜRK’TEN SABAH GAZETESİ’NE AÇIKLAMA

Tepkilerin ardından Asiltürk, 53 maddelik çıkışının kavga amacıyla olmadığını belirtti. Sabah Gazetesi’nin haberine göre Asiltürk “Bu yazı bir parti içi çalışmadır. Arkadaşlarla partinin daha iyi ve güçlü olabilmesi için yapılan değerlendirmelerdir. Asla bir münakaşa amacı yoktur. Münakaşa olsun istemem. Kongre çağrısı yapmadım. Kongre için parti kendisi karar verir” dedi. Asiltürk, Karamollaoğlu’nun çalışmadan haberi olduğunu da öne sürerek “Nasıl haberi yok, ben çalışmayı kendisine gönderdim” ifadelerini kullandı.

KARAMOLLAOĞLU’NDAN CEVAP

Saadet lideri Temel Karamollaoğlu’ndan Asiltürk’e ilk cevap… Karamollaoğlu “Parti meselelerimizi kamuoyunda tartışmaya hiçbir zaman girmedim, o açıklamalar Oğuzhan Bey’i doğrudan bağlar, kendisiyle de görüşeceğiz” dedi.

NE OLMUŞTU?

Erdoğan, Asiltürk’ü Ocak ayında evinde ziyaret etmiş ve ittifak tartışmaları alevlenmişti. Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu görüşmede ittifak karşılığında Saadet Partisi’ne bakanlık teklif edildiği ima etmişti.

MART’TAKİ KONGRE

Saadet Partisi Kongresi’ni 5 Ocak 2021’de yapmıştı. SP’nin 20 Mart 2021 tarihinde yaptığı İstanbul kongresinde ise Karamollaoğlu Asiltürk’ün önünde “İktidar 94 ruhunu ararken, partilerin kapatıldığı 90 ruhunu bulmuş görünüyor” ifadelerini kullanmıştı.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply