Connect with us

TÜRKİYE

Prim Eksiği Olana Erken Emeklilik Fırsatı! TBMM’de Onaylanarak Yasalaştı: Gözünüz Aydın

Yayınlanma tarihi:

Prim Eksiği Olana Erken Emeklilik Fırsatı! TBMM'de Onaylanarak Yasalaştı: Gözünüz Aydın

Primi eksik olan ve bu nedenle erken emeklilik fırsatlarını kaçıranlar için büyük bir müjde geldi. TBMM’den geçen yeni düzenleme ile prim ve yaş indirimi imkanı sağlanıyor. Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) yasasında kapsam dışı kalan milyonlarca vatandaş, artık erken emeklilik hayallerine kavuşabilecek.

EYT Kapsamı Dışında Kalanlara Büyük Müjde!

Primi eksik olan milyonlarca vatandaş ne yazık ki EYT yasasından yararlanamamıştı. Ancak uzun süredir beklenen yeni düzenleme ile prim eksiği olanların da erken emekli olmasının önü açılıyor. SGK’dan yapılan açıklamaya göre, adeta 2. EYT olarak bilinen prim indirimi düzenlemesi nihayet hayata geçiyor. Peki, prim indirimi kimleri kapsıyor ve erken emeklilik ne zaman başlayacak?

Prim İndirimi ile Erken Emeklilik İmkanı

SGK, prim eksiği olan milyonlarca kişi için yeni bir duyuru yaptı. Erken emeklilik ve prim eksiği olan vatandaşlar için yapılan düzenlemenin son durumu paylaşıldı. Bu yeni düzenleme ile 1 milyondan fazla küçük esnaf, erken emeklilik hayallerine kavuşacak. Prim indirimi düzenlemesi, SSK ve Bağ-Kur arasında prim eşitlemesi içeriyor.

Prim Eksiği Olanlara 7200 Gün ile Emeklilik

Yeni düzenleme ile birlikte, Bağ-Kur’lular 7200 prim gününü doldurduktan sonra emeklilik dilekçesi verebilecek. Bu şartı sağlayan Bağ-Kur’lular için yaş şartı aranmayacak. Hali hazırda 9000 gün olan prim şartının 7200 güne düşmesi ile Bağ-Kur’lulara 5 yıl erken emeklilik fırsatı doğacak.

Torba Yasa ile TBMM’de Onay Bekliyor

Milyonlarca kişiyi erken emeklilik hayallerine ulaştıracak olan prim eşitlemesi düzenlemesi, torba yasa maddeleri ile TBMM’ye sunuldu. Torba yasa içinde çok sayıda madde bulunuyor ve bu maddeler sıra sıra görüşülerek onaylanıyor. Primi eksik olan vatandaşların dört gözle beklediği prim indirimi düzenlemesinin bayramdan önce görüşülmesi ve onaylanması bekleniyor. Böylece Kurban Bayramı öncesi çok sayıda vatandaş emeklilik hakkı için başvurusunu yapabilecek.

Hemen Başvurun ve Fırsatı Değerlendirin!

Bu büyük fırsatı kaçırmamak için hemen SGK’ya başvurunuzu yapın ve erken emeklilik imkanından yararlanın. Yeni düzenleme ile hayalinizdeki emeklilik hayatına bir adım daha yaklaşın!

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement