Connect with us

DÜNYA

Özürleri kabahatlerinden büyük!Yunan Bakan Nikos Chardalias açıklama yaptı

Yunanistan Sivil Savunma ve Kriz Yönetim Bakan Yardımcısı Nikos Chardalias, Galatasaray kafilesinin ülkeye alınmaması ile ilgili bir açıklama yaparak, alınmamaları konusunda kendisinin talimat verdiğini söyledi.

Yunanistan’da yaşanan Galatasaray kafilesinin Yunanistan’a alınmaması krizinde sosyal medyada yer yerinden oynarken Yunanistan Sivil Savunma ve Kriz Yönetim Bakan Yardımcısı Nikos Chardaliastan açıklama geldi. Galatasaray kafilesinin ülkeye alınmamasının kendi kararı ile yapıldığını talimatın kendisinden geldiğini açıkladı.

Yunan takımı ile hazırlık maçı yapmak için Yunanistana’a giden Galatasaray ekibi tekrar PCR testi yapılmadıkları gerekçesi ile ülkeye alınmadı. İki ülke arasında sağlık protokolü olmasına rağmen sarı kırmızılı ekibin Yunanistan sağlık protokolüne uymadığını iddia etti.

‘’YUNAN MEVZUATININ HÜKÜMLERİNE UYGUN OLARAK HIZLI TESTTEN GEÇMEYİ REDDETTİ” 

Chardalias, yaptığı açıklamada; “Galatasaray’la yaşanan hadisede PLF formunun (Yunanistan’a seyahat etmeden önce doldurulan elektronik Yolcu Tanımlama Formu) karekodu, gelen herkes için zorunlu bir hızlı test gösterdi. Sivil Savunma Kurumu, Türk ekibinin bekleme konusunda endişelenmemesi için ilave ekipler oluşturmak için mekanizmasını harekete geçirdi ancak kafile, mevcut Yunan mevzuatının hükümlerine uygun olarak hızlı testten geçmeyi reddetti” diyerek kendini savundu.

TESTLERİNİ YENİ YAPTIRMIŞLARDI

Galatasaray’ın yeni test yapmış olmalarına rağmen gene test isteyen Yunan tarafına, Galatasaray ekibi tarafından olumsuz yanıt verildi. Bu olaylar sonunda Chardalias talimat vererek kafilenin ülkeye girişine izin verdirmedi. Chardalias, açıklamasında Yunanistan’da toplum sağlığıyla ilgili hiçbir konuda esneklik yapamayacaklarını açıkladı.

İNSAN HAKLARINA SAYGILIYIZ

Chardalias, Avrupa Birliği üyesi olan Yunanistan’da hem vatandaşların hem de ziyaretçilerin insan haklarına saygılı olduklarını savundu.