Connect with us

EKONOMİ

Özgür Özel’den EYT açıklaması!

CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, 2022 bütçe görüşmelerini dikkatle takip ettiklerini belirterek, “gerçek verileri milletimizle paylaşacağız” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında gündemdeki gelişmeleri değerlendirirken, EYT konusuna da değindi.

Özgür Özel’in konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 2022 bütçesi görüşülüyor. Plan ve Bütçe Komisyonu’nu çok dikkatle takip ediyoruz. Özellikle gerçek verileri milletimizle paylaşacağımız, halkın hakkını savunacağımız bütçe dönemini yaşıyoruz. Sadece eleştirmiyoruz, eleştirilerimizi de söyleyeceğiz.”

“Asgari ücretimiz 300 doların altına indi. Çin’deki ucuz işgücü merak konusuydu. ‘Ev kirası yok’ falan. Ev kirası var, pahalı gıda var, çocukların masrafı var. Korkunç bir durumda. Türk-İş, günahı çoktur, çok önemli bir sendika, mücadele noktasında önemli zaaflar gösterdiler ama bugün geldiğimizde verdiği rakamlar, ‘asgari ücret açlık sınırı altında’ diye açıklama yapıyor. Plan Bütçe Komisyonu MHP Sözcüsü İsmail Faruk Aksu ‘asgari ücret vergi dışında kalmalı’ demiş. Hemen! Bu şartlar altında birlikte, bunu hemen geçirebiliriz. Tezimize yaklaştıysa ‘tamam’ diyorlarsa, kendi kanun tekliflerini bugün versinler. Pazartesi komisyonda, çarşamba Meclis’te görüşelim. Hiç olmazsa, asgari ücret yeniden belirleneceği güne kadar nefes alsınlar. Bunu yapmıyorsanız EYT’liler değil emeklilikte MHP’ye takılanlar var… Bugün üç maddelik kanun teklifini İsmail Faruk Aksu’dan bekliyoruz. İki elle oy vereceğiz. Yeter ki asgari ücretli vatandaşlarımız belki bir rahat nefes alırlar.”

“Merkez Bankası enflasyon tahminini yükseltti. Gerçeğin bunun tam iki katı olduğunu biliyoruz. TÜİK rakamlarının gerçeğin yarısı olduğunu vatandaş biliyor. Herkes konuşuyor tek kişi konuşmuyor. Nerede bu Lütfi Elvan. Damak nerede dedik, bu göreve geldikten sonra kayboldu. Bütün kurlar fırlarken, işsizlik almış başını gitmişken, Lütfi Elvan nerede? Atandığı günden beri düştüğümüz yerden kalkamıyoruz. Fiyatlar almış başını gidiyor, Lütfü Elvan’ı ara ki bulasın. Vallahi aradım, 14 gün önce G20 zirvesinden fotoğraf atmış. Bu bakanlığın resmi internet sitesi var. Bir sürü toplantısı oluyordur. Varsa siz görüyorsanız, ‘Lütfi Elvan çalışıyor’ diyorsanız. A Haber yapsana klibi. ‘Bu adam bu kadar çalışıyor’, niye karartma uyguluyorsunuz? Muhalif basın dediğiniz özgür basın görmemiş, siz niye görmüyorsunuz? Haberiniz olsun 4 aşılıyım size karşı.”