Connect with us

EKONOMİ

Özgür Erdusun yanıtladı! EYT yasası çıkarsa ne olur?

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, Eyt Çıkarsa Kadınlar ve Erkekler Nasıl Emekli Olacak? 3600 Gün Ne İşe Yarayacak? Sorularına ilişkin yani bir açıklama yaptı.

www.haberdeozgur.com’un haberine göre; Emeklilikte yaşa takılan kişilerin 8 Eylül 1999 tarihine kadar ilk defa sigortalı olanları kapsadığını beliren Özgür Erdursun,  “EYT’liler emekli olabilmesi için 25 yıllık sigorta süresi kadınlarda 20 yıl, erkeklerde 25 yıl ve 5000 bin prim gününü dolduranların emekli olması gerekiyor” dedi.  

SEÇİM VE EYT KONUSU  

“Malum seçimler yaklaşıyor ve belki 1 yıl içinde seçim olma ihtimali var” diyen Erdursun, “Buna bağlı olarak da günlerdir gündemde EYT konusu var ve her geçen gün biraz daha fazla konuşulacak. EYT’liler, 3600 ek gösterge, düşük emekli maaşları, emeklilere intibak, seyyanen zamlar gibi daha nice konu daha çok gündeme gelecektir” ifadelerini kullandı.  

EYT’Lİ KADIN VE ERKEKLER

Ayrıca EYT’liler konusunda önemli bir ayrıntıyı da aktaran Özgür Erdursun, şunları söyledi; “Ülkemizde 8 Eylül 1999 tarihinde kademeli emeklilik geldiğinde sadece yaş değişmedi. Yaş şartıyla beraber, kadınlarda 5000 bin prim günü 20 yıl, erkeklerde ise 25 yıla çıkartıldı. Aynı zamanda 3600 günle emeklilik şartları da değişti. Yani 8 Eylül 1999 yılına kadar sigortalı olan kadınlar normalde 15 yıl (3600 gün) 50 yaşında emekli olabiliyorlardı. Ancak bu kademeli olarak 58 yaşına kadar çıkartıldı. Erkeklerde normalde 55 yaşında emekli olabiliyorlardı ancak onlarda da kademeli olarak 60 yaşına çıkartıldı.”  

EYT’LİLER İLE İLGİLİ YASA ÇIKARSA NE OLUR?  

Emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili yasa çıkarsa ne olur? Sorusunu da cevaplayan Erdursun, “Prim günü eksik olan ve emekli olmak için 58 yaşı bekleyen kadınlar, bu yaşı beklemeden 50 yaşında emekli olabilirler. Yine EYT’liler ile ilgili yasa çıkartılıp mağduriyet giderilirse, 55 yaşına girmiş ve 3600 prim günün tamamlamış erkekler de 60 yaşını beklemeden emekli olabilecekler. Çıkacak kanun 8 Eylül 1999 yılına kadar sigortalı olan SSK, Bağ-kur ve emekli sandığına tabi olan herkesi ilgilendirecek” dedi.  

ÖZGÜR ERDURSUN KİMDİR?  

15.06.1979 doğumlu Özgür Erdursun Üniversite eğitimini Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesinde tamamlamıştır. Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve Sosyal Güvenlik Uzmanı olan Özgür Erdursun yerel ve ulusal Tv, Radyo ve Gazetelerde Sosyal Güvenlik Çalışma Hayatı konularında programlar yapmakta ve makaleler kaleme almaktadır. Sosyal Güvenlik ve Mali Müşavirlik konularında özel ofisinde mesleğini icra etmektedir. Bursa’daki özel bürosunda profesyonel danışmanlıklar sunmaktadır. Vatandaşların, işverenlerin ve esnafın sorunlarına çözümler sunmaktadır.