Connect with us

EYT

Özgür Erdursun’dan dikkat çeken EYT açıklaması!

Bakan Bilgin’in EYT açıklaması kamuoyundaki yankısını sürdürürken bir flaş açıklama da Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun’dan geldi. Erdursun, ‘Bunu ilk defa söyleyeceğim’ dedi ve EYT’nin devlete maliyetinin olmadığını dile getirdi.

SGK Uzmanı Özgür Erdursun, TV100 yayınında dikkat çeken açıklamalarda bulundu. EYT ile ilgili yaş sınırı tahminini belirten Erdursun; “Vedat Bilgin, Meclis’teki konuşmasında süre biran önce bitsin de EYT ile ilgili bir açıklama yapmayayım gibi konuştu. Bu yapılan açıklamalayla ilgili sanki bir çalışma yokmuş algısı oldu. Dijital sistemlerden bahsetti ama zaten bunlar kayıtlarda” dedi.

Açıklamasının devamında Erdursun şunları ifade etti:

“EYT’lilerle ilgili yaş şartı olmayacaktı, Sayın Bakan 1.5 milyon sayısını daha önce açıklamıştı. İşverenler Hazine ve Maliye Bakanlığına yoğun baskı yaptı. Süreç işverenlerin maliyeti açısından tıkanmış durumda.

Bunu ilk defa söyleyeceğim EYT’nin bir maliyeti yok. Zaten maliyeti kendi içinde çözülüyor. Devlete bu işin maliyeti yok. Türkiye’de toplamda 13 milyon emekli var bunların 9 milyonu kendi primleriyle emekli olmuş. 1.5 kişiye ödenecek maaştan bahsediyoruz.