Connect with us

EKONOMİ

Özgür Erdursun EYT’lileri uyardı! “Bu hatayı yapmayın! Geç emekli olursunuz!”

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, sosyal güvenlik ve çalışma hayatını anlatmaya devam ediyor.

www. haberdeozgur.com’um haberine göre özellikle bağ-kurların dikkat etmesi gerektiğini vurgulayan Erdursun, “SSK, Bağ-Bur ve Emekli Sandığı’ndan nasıl ekli olunur? Anlatmaya çalışacağım” dedi.

SSK, BAĞ-KUR VE EMEKLİ SANDIĞI

Öncelikle SSK’ların işe başlama tarihine göre emekli olabileceğini belirten Özgür Erdursun, bunu her zaman söylediğini ifade ederek, Bağ-Kur’dan emekli olmak isteyenlere değindi. Bağ-Kur’dan emekli olmak isteyenlerin SSK’lı gibi hesaplama yapıp emekli olmaya çalıştıkları için hayal kırıklığına uğradıklarını söyleyen Erdursun, “Bağ-Kur’da durum böyle değil. Bağ-Kur’luların emekliliği 23 Mayıs 2002 yılına göre belirlenir.

KADINLAR 20, ERKEKLER 25 YIL

Biliyorsunuz 8 Eylül 1999 tarihinde kademeli emeklik sistemi geldi ve sonra Anayasa Mahkemesi’ne gitti ve mahkeme 23 Mayıs 2002 yılında kararını verdiği için bu tarih, esas alınır. Kadınların 20, erkeklerin ise, 25 tamamlamalarına kalan süreye göre hesaplama yapılır” dedi.

SSK VE BAĞ-KUR’U KARIŞTIRMAYIN

“Konuyu daha da netleştireyim” diyen Özgür Erdursun şunları söyledi: “Siz nereden emeli olacaksınız? Emekli olacağınız statü en son emeklilik yaşını geldiğinde son ödenen 2520 gün içerisinde SSK gününüz fazla ise SSK’dan, Bağ-Kur günüz fazla ise Bağ-Kur’dan emekli olacaksınız. SSK’nin şartları dediğim gibi işe başlama tarihine göre yaşınızı, prim gününüzü tamamlayıp emekli oluyorsunuz.

BAĞ-KUR’DA DURUM FARKLI

Ancak Bağ-Kur öyle değil. Bağ-Kur diyor ki; 3 Mayıs 2002 tarihine kadar ne kadar günün var? Doğum, askerlik, yurtdışı borçlanmaları olabilir, SSK’lı çalışmanız olabilir, Bağ-Kur primleriniz olabilir, isteğe bağlı ödediğiniz dönemler olabilir, emekli sandığına belki birkaç yıl prim ödemişsinizdir. Bunların hepsini baz alarak 23 Mayıs 2002’ye kadar sizin kaç gününüz var? diye soruyor. Bunu hesaplayın diyor. Gün, ay ve yıl olarak kaç gününüz var? Toplamda, kadınsanız 20 yıldan düşün, erkek iseniz 25 yıldan düşün.

ÖZGÜR ERDURSUN KİMDİR?

15.06.1979 doğumlu Özgür Erdursun Üniversite eğitimini Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesinde tamamlamıştır. Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve Sosyal Güvenlik Uzmanı olan Özgür Erdursun yerel ve ulusal Tv, Radyo ve Gazetelerde Sosyal Güvenlik Çalışma Hayatı konularında programlar yapmakta ve makaleler kaleme almaktadır. Sosyal Güvenlik ve Mali Müşavirlik konularında özel ofisinde mesleğini icra etmektedir. Bursa’daki özel bürosunda profesyonel danışmanlıklar sunmaktadır. Vatandaşların, işverenlerin ve esnafın sorunlarına çözümler sunmaktadır.