Connect with us

EKONOMİ

Özgür Erdursun EYT sorununun çözüleceği tarihi açıkladı!

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, sosyal medya hesabından EYT konusunda yaptığı paylaşımla, muhalefetin tamamının EYT mağduriyetinin çözülmesi konusunda hemfikir olduğunu belirterek “İlk seçim sonrası EYT mağduriyeti çözülür diye düşünüyorum” dedi.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, EYT mağduriyeti hakkında açıklamalarda bulundu. Sosyal medya hesbından açıklamalarda bulunan Özgür Erdursun şu ifadeleri kullandı, İlk seçim sonrası hatta seçim öncesi bile… “Muhalefet partilerinin tamamı EYT mağduriyetinin çözülmesi konusunda hemfikir. Samimi olduklarını düşünüyorum ve ilk seçim sonrası EYT mağduriyeti çözülür diye düşünüyorum. AKP bu durumun farkında bu nedenle seçim öncesi bile EYT hamlesini yapabilir… #EmeklilikteYaşaTakılanlar”

EYT NEDİR?

EYT sorunu, 8 Eylül 1999’da kabul edilen 4447 sayılı Kanun ile gündeme geldi. Kanundan önce erkekler için 25, kadınlar için 20 yıl sigortalılık süresi ve 5 bin günlük prim gün sayısı emekli olmak için yetiyordu. Yapılan düzenlemeyle emeklilik yaşı kadınlarda 58’e, erkeklerde 60’a yükseltilirken, emeklilik için gerekli prim gün sayısı ise 7 bin güne yükseltildi.

YASA 2008’DE YİNE DEĞİŞTİ

2008’de yapılan bir diğer yasa değişikliğiyle emeklilik için gereken yaş sınırı bir kez daha yükseltildi. 2048’de kadın ve erkek çalışanlar için emeklilik yaşını 65’te eşitlemesi öngörülen sistem uyarınca, halen çalışmakta olanların emeklilik yaşı da prim günlerinin dolmasına rağmen yükselmiş oldu. Mevcutları çalışanlara yönelik olarak da işleyen düzenlemeyle birlikte, emeklilikte yıl şartını doldurmasını kısa süre kalanlar da emekli aylığı almak için bir süre beklemek durumunda kaldı. Değişiklikle kadınların kademeli olarak 58, erkeklerin ise emeklilikleri 60 yaşına kadar uzatıldı.