Connect with us

OTOMOTİV

Otoyollarda Yolculuk Süreleri Kısalıyor

Yayınlanma tarihi:

İçişleri bakanı Süleyman Soylu, bugün yaptığı açıklamada bazı otoyollarda hız sınırının yükseltileceğini açıkladı. Bakan Soylu’nun açıklamasına göre bazı otoyollarda şu an 120 olan hız sınırının 140’a yükseltildiğini belirtti.

Soylu, 1 Temmuz 2022 itibariyle çalışmaların başlayacağını, standartları sağlayacak otoyolların tespit edildiğini açıklıadı.

Açıklamaya göre Kuzey Marmara Otoyolu, İstanbul-İzmir Otoyolu ve Ankara-Niğde Otoyolu’nda hız sınırı 140 km’ye yükseltilecek.

Ayrıca yapılan açıklamalara göre hızın 140 km’ye yükseltilmesi mümkün olmayan diğer otoyollarda da hız sınırı 120 km’den 130 km’ye yükseliyor. Böylece Edirne – İstanbul, İstanbul – Ankara, Şanlıurfa-Gaziantep, İzmir-Çandarlı, Çanakkale-Malkara gibi otoyollarda da hız sınırı güncellenmiş olacak.

Üst Sınır Otomobiller için 132 km’den 154 km’ye Yükseliyor

Mevcut uygulamada 120 km olan otoyol hız sınırı, %10 tolerans ile 132 km’ye kadar sürüşe izin veriyor. Yeni uygulama ile 140 km hız sınırı %10 tolerans ile 154 km hızla seyahat edilebilecek.

Öte yandan Avrupa’da da Polonya, Bulgaristan gibi bazı ülkelerde 140 km hız sınırı uygulanırken, Almanya’da ise hız sınırı uygulanmıyor. Geri kalan pek çok Avrupa ülkesinde ise hız sınırı 130 km olarak uygulanıyor.

Otomobil.gen.tr’de yapılan analize göre yeni hız kararının uygulanacağı otoyolların yeni yolculuk süreleri ile aynı güzergahların duble yol üzerinden yolculukları şöyle olacak.

GüzergahDuble Yol Mesafe (km)Duble Yol Süre (dk) +Otoyol Mesafe (km)Otoyol Süre (dk)
Kınalı – Sakarya235 km *~ 3 saat254 km1 saat 55 dk
Gebze – İzmir506 km **
423 km ***
7 saat 4 dk **
6 saat 6 dk + feribot ***
423 km3 saat 12 dk
Ankara – Niğde309 km3 saat 49 dk301 km1 saat 56 dk

Yapılan analizde güzergah başlangıç ve bitiş noktalarının otoyol girişleri olarak alındığı, mevcut duble yolların mesafe ve süresi için Google Maps verileri kullanıldığı belirtiliyor.

Duble Yollara Göre %50 Daha Kısa Süren Yolculuklar Söz Konusu Olacak

Bu analize göre yapılan hız artışının duble yollara göre en az %50’ye yakın oranda yolculuk süresini kısaltacağı hesaplaması yapılıyor.

Uygulama ile geçiş garantili olarak inşaa edilen yüksek standartlardaki bu otoyolların yolculuk sayısının arttırılması da hedeflerden biri.

Öte yandan hız sınırlamasının sadece otomobiller için mi yükseltileceği yoksa 2012’de yayınlanan yönetmelikte olduğu gibi panelvanlar için de bir hız artışı olup olmayacağı henüz netlik kazanmadı.

Bizi takip edin:

Google Play'den alın Google News Twitter
Demirören Haber Ajansı

Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla