Connect with us

KÜLTÜR

Otizmli bireylerden oluşan ‘Bizim Orkestra’dan ilk konser

ANKARA’da, otizmli bireyler ve diğer engelli gruplarından gençlerin yer aldığı ‘Bizim Orkestra’, ilk konserlerinde dinleyicilerle buluştu.

Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde bir araya gelen 7 otizmli ve 2 görme engelli gencin bulunduğu ‘Bizim Orkestra’ isimli grup kuruldu. Grup üyeleri, Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde araştırma görevlisi Mert Ergül eşliğinde yaklaşık 3 ay süren çalışma ve prova sürecinin ardından bugün sahneye çıktı. ‘Bizim Orkestra’, ailelerinin alkışları eşliğinde ilk konserlerini verdi. Ankara Müzik Üniversitesi İcra Fakültesi Salonu’nda düzenlenen konsere öğrenciler, aileleri, akademisyenler ve misafirler katıldı.

Araştırma görevlisi Ergül, grupta bulunanların çok yetenekli olduğunu belirterek, “Dönem başında rektör yardımcımız Prof. Dr. Zafer Kurtaslan böyle bir projenin olduğunu söyledi. Şimdi topluluğumuzda 2 tane kanun çalan öğrencimiz var. 1 öğrencimiz hem akordiyon hem cümbüş çalıyor. Onun dışında piyano, davul, gitar çalanlar var. Topluluğumuzda 9 kişi var. Çoğunluğu otizmli bireylerden oluşuyor, onun dışında biri görmeyen birey biri de az gören bir birey. Şimdiye kadar böyle bir toplulukla çalışmamıştım. Ne olacağı konusunda pek bir fikrim yoktu; ama inanılmaz yetenekliler” dedi.

Grubu oluşturan Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zafer Kurtaslan da konserin kendileri için çok anlamlı olduğunu kaydetti. Müzik topluluğunda olanlardan birçoğunun güzel sanatlar liselerinde eğitim aldığını belirten Kurtaslan, “Bu bireyler arasında özel çocuklarımız da var. Özel gereksinimli çocuklarımız. Kendileri farklı alanlarla güzel sanatlar liselerinde öğrenci olup aynı zamanda üniversitenin müzikle ilgili bölümlerinde öğrenci olup bu kişilerle bir orkestra oluşturduk. Düzenli olarak haftada bir gün buraya geliyorlar. 2 saat hocamızın önderliğinde eserler çalışıyorlar. Hem özel gereksinimli bireyler için özel günlerde sahneye çıkacaklar hem de üniversitemizin çeşitli etkinliklerinde konserlerimize çıkarmak istiyoruz” diye konuştu.