Connect with us

DÜNYA

Nükleer sırlar O’nda, O ise kayıp

Hindistan’da ülkenin en önemli nükleer uzmanının kayıplara karışması paniğe yol açtı.

Hindistan’ın önde gelen nükleer bilimadamlarından Lokanathan Mahalingam’ın esrarengiz bir şekilde ortadan kaybolması, bilimadamının sahip olduğu gizli bilgiler nedeniyle kaçırıldığı yönünde korkuları gündeme getirdi. Hindistan’ın en hassas gizli nükleer bilgilerine sahip olduğu belirtilen uzmanın kaybolması ü

Hindistan’da ülkenin en önemli nükleer uzmanının kayıplara karışması paniğe yol açtı.

Hindistan’ın önde gelen nükleer bilimadamlarından Lokanathan Mahalingam’ın esrarengiz bir şekilde ortadan kaybolması, bilimadamının sahip olduğu gizli bilgiler nedeniyle kaçırıldığı yönünde korkuları gündeme getirdi. Hindistan’ın en hassas gizli nükleer bilgilerine sahip olduğu belirtilen uzmanın kaybolması üzerine resmi soruşturma başlatıldı.

47 yaşındaki Mahalingam, Karnataka’da bulunan büyük bir askeri üssün yakınındaki Kaiga Atom Enerjisi İstasyonu’nda çalışıyordu.

Pazartesi sabahı yürüyüşe çıkan bilimadamından o günden beri haber alınamıyor. Yetkililer, bilimadamının ortadan yok olmasının bir güvenlik tehdidi teşkil edip etmediğini henüz bilmiyor ve Hintistan istihbaratına göre, bilimadamı leoparların saldırısına uğramış olabilir, intihar etmiş olabilir, kendi isteğiyle ortadan kaybolmuş olabilir ya da kaçırılmış olabilir.

Mahalingam’ın çalışma arkadaşları bilimadamının birkaç arkadaşı olan içine kapalı bir insan olduğunu, düşmüanının olmadığını söyledi.

Kaiga nükleer tesisini çevreleyen 4 bin kilometrekarelik sık ormanlıkta arama çalışmaları başlatılırken, polis önemli bilgilerin yanlış ellere geçmesinin söz konusu olmadığını iddia etti, fakat Mahalingam’ın kaçırılmış olabileceği ihtimalini reddetmedi.

Beş yıl önce silahlı bir grup, aynı ormanda Hindistan’ın Nükleer Enerji Kurumu’ndan bir yetkiliyi kaçırmıştı. Ama adam, silahlı grubun elinden kaçmayı başarmıştı.

Soruşturmayı yürüten yetkililerden biri, “Olay hassas tabiatı gereği en üst seviyede soruşturuluyor. An itibariyle durum tam bir muamma ve her ihtimali araştırıyoruz. Ormanda adam yiyen leoparlar var. O yüzden bu da bir ihtimal. Ama kaçırılma olasılığını da değerlendiriliyoruz. Dört ayrı arama ekibi oluşturuldu. Yakında bir gelişme sağlanacağını umuyoruz” diye konuştu.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply