Connect with us

DÜNYA

Norveç Başbakanı: Filistin’i bağımsız bir devlet olarak tanıyoruz

Yayınlanma tarihi:

Norveç Başbakanı Store ve Dışişleri Bakanı Eide, bugün basın toplantısı düzenleyerek Filistin’i bağımsız bir devlet olarak tanıma kararı aldıklarını açıkladı. Başbakan Store açıklamasında “Norveç Hükümeti, Norveçin Filistini devlet olarak tanımasına karar verdi. On binlerce kişinin öldüğü ve yaralandığı bir savaşın ortasında hem İsraillilere hem de Filistinlilere siyasi çözüm sunan tek alternatifi yaşatmalıyız: Yan yana, barış ve güvenlik içinde yaşayan iki devlet” ifadelerini kullandı.

“FİLİSTİN DEVLETİ ORTA DOĞUDA BARIŞIN SAĞLANMASININ ÖN ŞARTIDIR”

Norveç Başbakanı Store sözlerine şöyle devam etti;

“Filistin halkının temel ve bağımsız bir kendi kaderini tayin hakkı vardır. Hem İsraillilerin hem de Filistinlilerin kendi devletlerinde barış içinde yaşama hakları vardır. İki devletli çözüm olmadan Orta Doğuda barış olmayacak. Filistin devleti olmadan iki devletli çözüm olamaz. Başka bir deyişle Filistin devleti Orta Doğuda barışın sağlanmasının ön şartıdır.”

‘DİĞER ÜLKELERE DE GÜÇLÜ BİR MESAJDIR”

“Filistinin tanınması, bu uzun ve acımasız çatışmada zemin kaybeden ılımlı güçleri desteklemenin bir yoludur. Aynı zamanda diğer ülkelere Norveç ve diğer bazı Avrupa ülkelerini örnek almaları ve Filistin devletini tanımaları yönünde güçlü bir mesaj gönderiyor.”

Norveç hükümeti basın toplantısına ilişkin açıklamada “BM Genel Kurulu geçtiğimiz günlerde, 143 ülkenin ezici çoğunluğunun lehte oy kullandığı, Filistinin Birleşmiş Milletler üyeliğine tam olarak hak kazandığını belirten bir kararı kabul etti” ifadeleri yer aldı.

“TOPRAK SINIRI 1967 ÖNCESİ SINIRLARA DAYANMALIDIR”

Basın açıklamasında ayrıca “Filistin devleti ile İsrail devleti arasındaki toprak sınırı, Kudüsün her iki devletin başkenti olduğu ve toprak takaslarının kullanımı da dahil olmak üzere sınırlar üzerinde nihai bir anlaşmaya halel getirmeksizin 1967 öncesi sınırlara dayanmalıdır” denildi.

Norveç Dışişleri Bakanlığı kararı “Norveç, uluslararası hukuka ve ilgili BMGK kararlarına uygun olarak Filistini bir devlet olarak tanıyor. Bu, Norveçin Filistini, bunun gerektirdiği hak ve görevlere sahip bağımsız bir devlet olarak göreceği anlamına geliyor” ifadeleriyle sosyal medyadan duyurdu.

İRLANDA VE NORVEÇE AÇIK VE NET BİR MESAJ

İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz ise sosyal medyadan bir açıklama paylaşarak “İsrailin İrlanda ve Norveçteki büyükelçilerinin, bu ülkelerin Filistin devletini tanıma kararları ışığında istişarelerde bulunmak üzere derhal geri çağrılması talimatını verdim. İrlanda ve Norveçe açık ve net bir mesaj gönderiyorum: İsrail, egemenliğini baltalayanlar ve güvenliğini tehlikeye atanlar karşısında sessiz kalmayacaktır” dedi.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla