Connect with us

KÜLTÜR

Nevzat Tarhan’ın İstanbul Sözleşmesi açıklamaları tepki çekti

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Nevzat Tarhan’ın İstanbul Sözleşmesi hakkındaki sözleri tepki çekti. Tarhan sözleşmenin “Ensest ilişkinin önünü açtığını” belirtti.

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Nevzat Tarhan, Meclis’te Kadına Karşı Şiddetin Araştırılması Komisyonu’nda açıklamalarda bulunau. Tarhan’ın İstanbul Sözleşmesi’nin “Ensest ilişkinin önünü açtığı” şeklindeki sözleri tepki çekti. Muhalefet partilerinden kadın vekiller Tarhan’a tepki gösterdi.

NEVZAT TARHAN İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NE KARŞI ÇIKTI

Alanında uzman akademisyenler, TBMM’de milletvekillerine, kadına karşı şiddetin durdurulması, kadın haklarının gasp edilmemesi ve eşit yaşam için yapılması gerekenleri anlattı. Muhalefet milletvekilleri ile akademisyenler özellikle İstanbul Sözleşmesi’nin yürürlüğe konulması gerektiğini vurgularken Üsküdar Üniversitesi Rektörü Nevzat Tarhan buna karşı çıktı.

“SÖZLEŞMEDE CİNSİYETLE İLGİLİ TANIM NET DEĞİL”

İstanbul Sözleşmesi’nde geçen toplumsal cinsiyet rollerini “muz”a benzeten Tarhan, şunları söyledi: “Kadın ve erkek biyolojik olarak eşit değil; çünkü birinde testosteron hormonu, birinde östrojen hormonu var. Yani matematiğe karşı çıkıyorsanız çıkabilirsiniz ama biyolojik olarak kadın beyni erkek beyninden farklı. Sözleşmede cinsiyetle ilgili tanım net değil. Rol kavramını belirsiz bırakmış, belirsiz bıraktığı için herkes kendisine göre anlıyor, muz gibi, insan ne yerse ona benzetiyor. Böyle bir cinsiyet rolü.”

“ENSESTİN ÖNÜNÜ AÇIYORSAK, BUYURUN, İSTEYEN YAPSIN BUNU”

İstanbul Sözleşmesi’nin sonunun “ensest ilişkiler” olduğunu da öne süren Tarhan, “Biz eğer öyle bir karar vereceksek, ensestin önünü açıyorsak, buyurun, isteyen yapsın bunu. Biz şimdi, şu anda eğer böyle bir kararla toplumda kültürel değişimle ilgili bir karar veriyorsak gelecekte bizi bu bekliyor, ben bunu demek istiyorum” dedi.

“OKUTMANIN ARKASINDA EVLİLİK KARŞITLIĞI VAR”

CHP’li Gamze Taşcıer ise Tarhan’ın Diyanet TV’de sarf ettiği, “100 öğrenciden 47’si kız öğrenci. Okutmanın arkasında evlilik karşıtlığı var” şeklindeki sözlerini anımsattı. Taşcıer, Tarhan’ın gerici açıklamalarının kabul edilemeyeceğini söyledi. Tarhan, bu sözleri neden sarf ettiğini hatırlamadığını öne sürerken komisyonun AK Partili Başkanı Öznur Çalık devreye girdi. Tarhan’ı savunan AK Partili Çalık, “Sizi tanıyan insan olarak insan hakları ve kadın hakları konusundaki hassasiyetinizi, aileye hassasiyetinizi biliyorum” dedi.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply