Connect with us

KÜLTÜR

Netflix’te İzlenmesi Gereken Türk Filmleri

Yayınlanma tarihi:

Popüler dizi ve film izleme platformu Netflix, hem mobil uygulamaları, hem de internet sitesi üzerinden abonelerine hizmet veriyor. Peki Netflix kullanıcılarının izlemese gereken en güzel Türk filmleri hangileri?

Nasipse Olur 

Peşpeşe gelen felaketlere karşı mücadele eden genç bir kadının başına gelenlerin anlatıldığı Nasipse Olur filminde Günfer, pastacılık yaparak geçinen genç bir kadındır. Babasının vefatının ardından büyük bir yıkım yaşayan Günfer, tam kendisini toparlamaya çalışmışken, amcasının kumar borcu nedeniyle baba yadigarı olan ekmek fırınına mafyanın dayanmasıyla iyice bir çıkmaza girer.

Üstüne üstlük evlenme hayali kurduğu Yaşar tarafından aldatıldığını öğrenen Günfer’in hayatı iyice altüst olmuştur. Başına gelen felaketlere karşı direnen Günfer’in hayatı, mahallenin zenginlerinden Gökhan ile yollarının kesişmesiyle farklı bir hâl alır. Nasipse Olur filmi Sinop Boyabat’ta çekildi ve 2020 yılında seyirci ile buluştu. 

Nasipse Olur Filminin Yapımcısı Vahdet Erdoğan Kimdir?

1979 yılında Sinop Boyabat’ta doğdu. İlkokulu köyünde, orta ve liseyi İstanbul Üsküdar’da okudu. Üniversite eğitimini halkla ilişkiler alanında tamamladı.

Üniversite eğitiminden sonra kurumsal ve stratejik yönetim, sosyal sorumluluk, reklamcılık, organizasyon ve siyasal iletişim alanlarında eğitimler aldı. Siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları, sosyal sorumluluk projelerinde görevler aldı, yöneticilikler yaptı. Seyahat etmek, sosyal sorumluluk projelerinde görev almak, film izlemek hobileri ve uğraşıları arasında yer almaktadır.

Reklam, tasarım, matbaa ve organizasyon alanlarında faaliyet gösteren farklı kuruluşlarda çalıştıktan sonra 2003 yılında Greenart Grup’u kurdu.

Nuh Tepesi

Masum dizisinde çok iyi bir kimya yakalayan Ali Atay ve Haluk Bilginer’i yeniden bir araya getiren Nuh Tepesi, babasının isteğini yerine getirmeye çalışan Ömer isimli bir adamın hikâyesine odaklanıyor. Bursa’daki köylerinde bulunan bir ağacın altına gömülmek isteyen İbrahim’e ise bütün köy karşı çıkmaktadır. Bunun sebebi ise söz konusu ağacın köylüler arasında Nuh Peygamber tarafından dikildiğine inanılması ve bu ağacın köye birçok ziyaretçi çekmesidir. Aslında arasının açık olduğu babasının bu isteğini yerine getirmeye çalışan Ömer, bir yandan orta yaş bunalımı ve hamile eşiyle arasında olan problemler ile uğraşmaktadır.

Aşk Tesadüfleri Sever

Vizontele, G.O.R.A. ve Sınav dâhil birçok filmin başındaki başarılı yönetmen Ömer Faruk Sorak, Aşk Tesadüfleri Sever ile engellerle dolu bir aşk macerasını bizlere aktarıyor. Çocuklukları ve gençlik yılları boyunca yolları defalarca Ankara’da kesişen Özgür ve Deniz, İstanbul’da tekrar karşılaşıyor. 1977 yılından Deniz ve Özgür’ün 2010 yılında bir araya geldiği dönemi bizlere geri dönüşler ile anlatan Aşk Tesadüfleri Sever; 70’ler, 80’ler ve 90’lardan da birçok nostaljik esinti taşıyor.

7. Koğuştaki Mucize

Fragmanının bile gözleri doldurmaya yettiği 7. Koğuştaki Mucize, Kore yapımı Miracle in Cell No. 7 filminden uyarlanmıştır. Yerelleştirme yönünden bazı farklılıklar olsa da bu iki filmin ana konusu hemen hemen birbiriyle aynı. Filmde, 7 yaşındaki kızı ile aynı zekâ yaşında olan zihinsel engelli Memo’nun hikâyesi anlatılıyor. Sıkıyönetim döneminde geçen filmde, bir gün yörenin sıkıyönetim komutanın kızı Memo ile oyun oynarken kayalıklardan düşüyor ve hayatını kaybediyor. Kızını Memo’nun kollarında gören komutan ise aslında suçsuz olan Memo’nun idam cezasına çarptırılması için elinden geleni yapıyor.

Kelebeğin Rüyası

1940’lı yılların başında verem nedeniyle hayatlarını kaybeden iki genç şair Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu’nun biyografisi niteliğinde olan Kelebeğin Rüyası, bu iki genç şairin Zonguldak’taki yaşamlarını bizlere anlatıyor. 1941 yılında geçen filmde, bir yandan yeni yeni modernleşmeye başlamış bir maden kenti olan Zonguldak’ta Türk edebiyatına ve topluma bir şeyler kazandırmaya çalışan iki genç şair hayat mücadelesi verirken, bir yandan da Avrupa’da korkunç İkinci Dünya Savaşı yaşanmaktadır. Aynı dönemde Zonguldak’ta lise öğretmeni olan Behçet Necatigil de filmde yer alıyor ve Yılmaz Erdoğan tarafından canlandırılıyor.

Ölümlü Dünya

Ali Atay’ın “Hadi içimden geldi” deyip dönem dönem yazdığı ve yönettiği filmlerden olan Ölümlü Dünya, nesillerdir lokanta işletip çok normal görünen bir ailenin, aslında göründüğü gibi olmadığını anlatıyor diyebiliriz. Haydarpaşa Garı’nda bulunan Tat Lokantasını nesillerdir işleten Mermer ailesi nasıl normal değil derseniz, bu aile aslında dünya çapında etkin olan bir suç örgütü için çalışan tetikçilerden oluşuyor. Çalıştıkları örgüt ile ters düşen ailenin ise her şeyi geride bırakıp kaçmaktan başka çaresi kalmıyor.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla