Connect with us

KÜLTÜR

Nasipse Olur Filmi ile Gündeme Gelen Boyabat’ın En Meşhur Yemekleri Nelerdir?

Yayınlanma tarihi:

2019 yılında çekilen ve büyük beğeni toplayan Nasipse Olur isimli sinema filmi ile birlikte Sinop’un Boyabat ilçesi merak konusu oldu. Nasipse Olur filminin yapımcılığını İş İnsanı Vahdet Erdoğan yapmış, başrollerinde ise Algı Eke, Burak Sevinç ve Nur Sürer yer almıştı. Filmin özellikle televizyonda yayınlanmasından sonra ilçe merak konusu olmuş ve ziyaretçi akınına uğrama başlamıştı. İlçenin tarihi ve turistik mekanlarının yanında yemek kültürü de üst düzeyde bulunuyor. 

NASİPSE OLUR FİLMİNİN KONUSU

Peşpeşe gelen felaketlere karşı mücadele eden genç bir kadının başına gelenlerin anlatıldığı Nasipse Olur filminde Günfer, pastacılık yaparak geçinen genç bir kadındır. Babasının vefatının ardından büyük bir yıkım yaşayan Günfer, tam kendisini toparlamaya çalışmışken, amcasının kumar borcu nedeniyle baba yadigarı olan ekmek fırınına mafyanın dayanmasıyla iyice bir çıkmaza girer.

Üstüne üstlük evlenme hayali kurduğu Yaşar tarafından aldatıldığını öğrenen Günfer’in hayatı iyice altüst olmuştur. Başına gelen felaketlere karşı direnen Günfer’in hayatı, mahallenin zenginlerinden Gökhan ile yollarının kesişmesiyle farklı bir hâl alır

Nasipse Olur Filminin Yapımcısı Vahdet Erdoğan Kimdir?

1979 yılında Sinop Boyabat’ta doğdu. İlkokulu köyünde, orta ve liseyi İstanbul Üsküdar’da okudu. Üniversite eğitimini halkla ilişkiler alanında tamamladı.

Üniversite eğitiminden sonra kurumsal ve stratejik yönetim, sosyal sorumluluk, reklamcılık, organizasyon ve siyasal iletişim alanlarında eğitimler aldı. Siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları, sosyal sorumluluk projelerinde görevler aldı, yöneticilikler yaptı. Seyahat etmek, sosyal sorumluluk projelerinde görev almak, film izlemek hobileri ve uğraşıları arasında yer almaktadır.

Reklam, tasarım, matbaa ve organizasyon alanlarında faaliyet gösteren farklı kuruluşlarda çalıştıktan sonra 2003 yılında Greenart Grup’u kurdu.

Grup bünyesinde ajans, organizasyon, outdoor reklam, prodüksiyon, araştırma ve yayıncılık hizmetlerinde faaliyet gösteren şirket ve markalar yer almaktadır.

Halen Greenart Grup’un yönetim kurulu başkanlığının yanı sıra TÜRK KIZILAYI Genel Merkez Delegeliği, İstanbul Gazete ve Medya Habercileri Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği, Boyabat 1868 Spor Kulübü Başkanlığı’nı yürütmektedir.

Mevcut çalışmalarını sürdürürken GREENART Prodüksiyon bünyesinde film yapımcılığına başladı, ilk sinema filmi Nasipse Olur’u 2020 yılında seyirciyle buluşturdu

Boyabat’ın Meşhur Yemekleri

Boyabat’ın kendine özgü olan birçok yemek çeşidi bulunmaktadır. İlçeye gittiğiniz zaman mutlaka bu yöresel tatları denemeniz önerilmektedir. İlçenin içerisinde hizmet veren restoranların büyük bir bölümü menülerinde yöresel yemeklere yer vermektedir.

Sırık Kebabı

Kuzu etinden yapılan Sırık Kebabı, kuzunun uzunca bir sırığa geçirilerek 5 – 6 saat pişirilmesiyle hazırlanmaktadır. Kuzu pişerken akan yağ bir kapta toplanmakta ve bu yağa serit adı verilmektedir. Serit ise ekmek bandırılarak yenilmektedir. Önceden Sırık Kebabı ağırlıklı olarak kurban bayramında tüketilmiştir. Günümüzde ise bayram haricinde de restoranlarda sunulmaktadır. Bu kebap, sadece Boyabat yöresine özgü olarak soğuk şekilde yenmektedir.

İncir Uyuşturması

Yoğurt mayalar gibi yapılan incir uyuşturması kuru incir ile hazırlanmaktadır. Farklı bir tada sahip olan incir uyuşturması değişik şekillerde servis edilebilmektedir. Boyabatlılar tarafından sevilerek tüketilmektedir.

Çiğdemli Pilav

Boyabat’ta şubat ayında kırlarda Sarı Çiğdem yetişmektedir. İlkbaharın müjdecisi olan bu çiçeğin pilavı yapılmaktadır. Çiğdemli pilav genellikle Boyabat’ta ten rengi solgun olan çocukların renklerinin yerine gelmesi için yedirilmektedir

Boyabat Pidesi

Boyabat seyahatiniz eğer Pazar gününe denk geldiyse çok şanslı olduğunuzu söyleyebiliriz. Çünkü Pazar günleri Boyabat’ta pide günü olarak geçmektedir.

Bu lezzeti tadacağınız zaman Boyabat’ın Gökdere Mahallesi’nde yer alan Aktaş Pide Lahmacun ve Kabap adlı mekanı tercih edebilirsiniz.

Sallım Çorbası

Farklı yörelerde de karşımıza çıkan Sallım Çorba hamur ve yeşil mercimek kullanılarak hazırlanmaktadır. Halk arasında bu çorbanın farklı bir anlamı da bulunmaktadır. Sallım Çorba Ramazan’a girildiği zaman, birinci gece sallanarak ayın daha uzun sürmesi için yapılmaktadır.

Ispanaklı Mıhlama 

Ispanağın farklı sunumlarından birisi olan mıhlama tereyağı, soğan, kıyma ve yumurta kullanılarak hazırlanmaktadır. Ispanaklı mıhlamada özellikle yemeğin yumurtasının akının tam olarak pişmesi sarısının ise katılaşmaması önemlidir.

Boyabat Usülü Tarhana Çorbası

Ülkemizde genelinde en sevilen yöresel ürünlerin arasında tarhana yer almaktadır. Neredeyse her yöreye özgü tarhana çeşitleri bulunmaktadır.

Boyabat usulü tarhana çorbası ise içerisindeki malzemeler ile adeta şifa kaynağıdır. Tarhana çorbası ilçede kızarmış ekmek ve rendelenmiş kaşar peyniri kullanılarak servis edilmektedir.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla