Connect with us

POLİTİKA

Muz konteynerlerinde Uyuşturucu mu taşınıyor?

CHP Milletvekili Mahir Polat uyuşturucunun ticaretinin Mersin Liman’ında ‘muz konteynerleri’ içinde yapıldığı iddialarında bulundu.

CHP Milletvekili Mahir Polat uyuşturucunun ticaretinin Mersin Liman’ında ‘muz konteynerleri’ içinde yapıldığı iddialarında bulundu.

Son zamanlarda Mersin Liman’ında yakalanan uyuşturucu miktarının artması üzerine Mahir Polat sosyal medyasından; “Burada bir siyasi partinin üyelerini uyuşturucu sevkiyatıyla bağlantılandırma gibi bir niyetimiz yok. Fakat bu işin içerisinde olan kişilerin, parti üyelikleri üzerinden korunup korunmadıklarını merak ediyoruz” ifadelerini kullandı.
‘KOKAİN YAKALANAN MUZ KONTEYNERLERİNİN GÖNDERİCİSİ FRUTADELİ ŞİRKETİ’’
Uluslar arası uyuşturucu taşımacılığında Türkiye’de Mersin Liman’ının öne çıktığını belirten Polat, “Uluslararası şebekenin Ekvador ayağında muz ihracatçısı ‘Frutadeli’ şirketinin başındaki S. M. bulunuyor. Geçmişte çok büyük bir muz ihracatçısıyken ticaretten battıktan sonra Güney Amerika’da üretilen kokaini, muz konteynerleri içerisinde Türkiye dahil olmak üzere farklı ülkelere göndermeye başlıyor. Son dönemde Mersin Limanı’nda içerisinde kokain yakalanan muz konteynerlerinin de göndericisinin S. M’nin şirketi Frutadeli olduğunu görüyoruz” dedi.
“GPS CİHAZLARI MUZ KONTEYNERLERİNDE BULUNUR’’
Açıklamalarına devam eden Polat muz konteynerlerinde GPS olduğunu anlattı; “GPS cihazları muz konteynerlerinde bulunur. Ortam ısısını kaydeder ve bu bilgiye uzaktan erişime olanak tanır. GPS’nin üzerinde durulması, asıl olayı karartma amacı taşıyor. Esas mesele, Mersin’de konteynerlerin içinden çıkan kopya güvenlik mühürleri. Uluslararası sevkiyatlarda konteynerlerin kapısına seri numaralı bir güvenlik mührü vurulur. Bu numara konteynerin ‘konşimento’ adı verilen evrakında da yer alır. Kontrol sırasında evraktaki ve mühürdeki numara tutuyorsa, mühre bir zarar verilmemişse konteynerin güvenli olduğu düşünülür. Mersin Limanı’ndaki kamera komuta sisteminin devletin istihbarat biriminin değil özel bir firmanın kontrolü altında olduğunu biliyoruz. Burada çok komplike bir uyuşturucu kaçakçılığı ile karşı karşıyayız. Sadece gümrük değil liman işletmesinin de işin içinde olduğunu söyleyebiliriz” ifadelerini kullandı.
‘’ZEHİR TRAFİĞİ DURDURULABİLİR’’
Polat, “Bize göre Mersin’i kavşak noktası olarak kullanan bu zehir trafiği durdurulabilir, arkasındaki büyük barona ulaşılabilir. Ticaret ve İçişleri bakanlıkları harekete geçmek için neyi bekliyor?” sorularını sordu.
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply