Connect with us

EYT

“Muhattap alınan kesim EYT’lileri temsil etmiyor”

Can Coşkun’ın sunduğu, Halk TV’de yayınlanan Haber Masası programında konuşan Gönül Boran Özüpak önemli açıklamalarda bulundu.

Özüpak’ın açıklamaları şu şekilde:

“Tüm muhalefet partiler diyor ki Emeklilikte Yaşa Takılanlar haklıdır. Bu yolda iktidara talip olan muhalefet partilerinin çözüm önerilerini bütün kitlemize sunduk. Orada da şu anki gelinen süreçte bunun etkeni tamamen 2023 seçimlerinin var olduğunu biliyoruz. 20 yıldır şu anki iktidarımızla yönetiliyoruz. Burada da 2023 seçimlerinin öncesinde sayın Çalışma Bakanı’mızın gündeminde yokken 3 hafta sonrasında “Evet bu Emeklilikte Yaşa Takılanlar Türkiye’ye mal olmuş bir mağduriyettir. Çözüm aşamasında çalışmalar masamızda” denildi. Evet masanızda. 2022 sonuna kadar da bu çalışmanın varlığını açıklayacaksınız. Meclise sunacaksınız ama burada da biz EYT Federasyonu olarak diyoruz ki bu mücadeleyi veren çatı, bu çatıdır. Bakın burada bütün topluluğumuza söylemek istiyorum. Biz her türlü siyasi partiye gönül vermiş kaderdaşlarımızla yarattığımız bir mücadeleyi sürdürüyoruz. Hiçbir kesimi, hiçbir topluluğu ayrıştırmadık. AK Partisi MHP’si İYİ Parti’si, CHP’si burada bir hak mağduriyetinin varlığında hiçbir şekilde ayırt edilmeksizin yol yürümek istiyoruz ve asla taviz vermek istemiyoruz.”

HÜKÜMETİN MUHATAP ALDIĞI KESİM BİZİM TOPLULUĞUMUZA HİTAP EDEN KESİM DEĞİL

Hükümetimizin şu anki yaptığı görüşmede muhatap aldığı kesim asla bizim topluluğumuza hitap eden kesim değil. Dosya verdik mi diyor? Verdiğiniz süreçte haklarımızı aldık mı diyor? Ne aldınız? Neyi uyguladınız? Hangi mağduriyetleri yaratacak pozisyonlar yarattınız? Bunu da sorgulamak istiyorum. Sosyal medyada birçok formül var. Buradan Çalışma Bakanlığı’na da sesleniyorum. EYT Federasyonunu kendine muhalefet olarak gördüğü algısıyla bu formülleri çıkartıp, emeklilikte prime ve yaşa takılanlara karşı bir algıyla mı yürümek istiyorsunuz? Bu formüllerin, Emeklilikte Yaşa Takılanların mantığına, verdiği mücadeleye asla uymayacak formüller olduğunu her defasında dile getiriyoruz. Yılların verdiği tecrübeyle o süre zarfı içerisinde seçim dönemlerini geçirdik. Tozlu raflardan indik. Milliyetçi Hareket Partisi’nin yıllardır seçim vaadi EYT. Devlet Bahçeli’nin Genel Başkan olarak bu taahhüdü yerine getirdiği süreç oldu. Bugün Cumhur İttifakı’ndasınız. Böyle bir mağduriyetin varlığını kabul etmediniz ama sonrasında da Gönül Hanım ve yönetiminin sırtını sıvazladınız topluluk olarak. Akabinde dediniz ki “Siz bizi iktidar yapacaksınız ki biz sizin bu hakkınızı vereceğiz”. Bugün Gönül Hanım kendilerine muhalif. “Nasıl yani” deyip de düşünen, algılayan ve bu mücadelede her bir arkadaşımızın hakkını savunan bir federasyonumuzun varlığıyla hala muhatap alınmayıp da çok özür diliyorum belki ağır bir tabir olacak ama “parmağımızda oynatacağız, biz bu hakkı sizlere sunduk, oyunuza talibiz” denilen bir sürece mi taşınıyor?

AĞZIMIZ SÜTTEN YANDI

O kadar mağdur edildi ki EYT’liler… O kadar mağduriyet üstüne mağduriyet kattı ki EYT’lilerin süreci. O yüzden ağzımız sütten yandı. Biz yoğurdu üfleyerek yiyecek olan topluluğuz. Çalışma Bakanı’mızla yapılan görüşmeleri asla kabul etmiyoruz. O süreçte sunulan dosyada neyin var olduğunu bilmeden, çalışmanın içeriğinde bilgi sahibi olmadan “Biz yaptık oldu” mantığını asla kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz! Eğer ki 20 yıldır yönetildiğimiz bir süre zarfı içinde görüp de görülmezlikten gelip, konuşulup da farklı algılarla yürütülen süreçte bugün geldiğimiz zaman dilimi içerisinde bir çalışma varsa bunu Çalışma Bakanı’mızın “EYT ne istiyor arkadaşlar” diye federasyonumuzu baz alması gerekiyor.