Connect with us

POLİTİKA

Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu’nda, ‘Lütuf’ tartışması

Yayınlanma tarihi:

TÜRKİYE Büyük Millet Meclisi (TBMM) Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu’nda, Komisyon Başkanı Emrullah İşler ile CHP milletvekili Sibel Özdemir arasında ‘Lütuf’ tartışması yaşandı.

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Komisyon Başkanı Emrullah İşler başkanlığında  50/D’li araştırma görevlilerinin kadroya alınmasına ilişkin, ‘Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni görüşmek üzere toplandı. Komisyona teklif sunan AK Parti milletvekili Hacı Ahmet Özdemir konuşmasında, “Komisyonumuz Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu olması hasebiyle bugüne kadar da çok hayırlı işlere imza atıldı. Bugün eğitim ve öğretimdeki kalite, eğitim ve öğretimdeki başarı ülkelerin başarısıyla eş değer olarak görülmektedir. Şüphesiz eğitim öğretimle alakalı kanuni düzenlemeler ve yasal çerçeve genişleyen bu ihtiyaçlar çerçevesinde, genişleyen ihtiyaçlara binaen gün geçtikçe yeni yasalara ihtiyaç duyulmakta, yeni kanuni düzenlemelerin ele alınmasını gerektirmektedir. İşte biz bugün burada böyle bir çalışmaya hep birlikte imza atacağız. Dersimize iyi çalıştığımız kanaatindeyim. Biz Anayasaya aykırılık konusuna, kanunlarda bir takım aksamalar olduğu noktasında, uygulamalarla çelişen yönler bulunduğu noktasında hakikaten epeyce kafa yorduk. Düşündük, danıştık. Hukukçularla istişarelerimizi sürdürdük ve önümüze mümkün mertebe olgunlaşmış bir metni tasarı olarak koymaya çalıştık” dedi

AK PARTİLİ İŞLER: SESİNİZ ÇOK ÇIKTIĞI ZAMAN BİR ŞEY Mİ OLACAK

CHP milletvekili Yıldırım Kaya yerine CHP milletvekili İbrahim Kaboğlu’nun konuşacak olması üzerine Komisyon Başkanı Emrullah İşler, “Komisyonu daha fazla germemek adına komisyonumuzun üyesi olmayan Sayın İbrahim Kaboğlu’na sözü veriyorum” demesi üzerine CHP Milletvekili Sibel Özdemir, “Ya diğer komisyonlar yanlış; iç tüzüğü ihlal ediyor ya da bu komisyona özel bir uygulama var” dedi.

Bunun üzerine Emrullah İşler, “Plan ve Bütçe Komisyonu’nda da önce komisyon üyelerine söz veriyorlar. Sibel hanım siz hangi ülkede yaşıyorsunuz? Söz veriyorum. Halen itiraz ediyorsunuz” şeklindeki sözlerine Özdemir, “Hayır, sanki teveccühle veriyorsunuz” dedi. İşler ise bunun ardından, “Ben söz veriyorum. Neden bağırıyorsunuz arkadaşlar? Sesiniz çok çıktığı zaman bir şey mi olacak yani. Burada uygulama bütün komisyonlarda; önce komisyon üyelerine söz verilir. Bu eşyanın tabiatına uygun olan bir şeydir. Böyle bir şey yok ya” diye konuştu.

ÖZDEMİR: BUNU BİR LÜTUF GÖRÜYOR

Sibel Özdemir, kimin konuşacağının grup kararları olduğunu belirterek, “İç tüzükte böyle bir uygulama yok. 7 yıldır görev yapıyorum bu parlamentoda. Yıldırım bey sözünü grubumuzdan istediği milletvekiline verebilir” dedi.

Bu ifade üzerine İşler, “Genel Kurul’da yapabiliyor musun böyle bir şeyi? İmzası olmayana Genel Kurul’da söz veriliyor mu?” diye sordu.

Özdemir ise “Yok böyle bir uygulama. Bunu bir lütuf görüyor. İmza sahibi komisyon üyemiz Anayasa Komisyonu Sözcümüz Sayın Kaboğlu’na bu sözü devredebilir. Bu sizin lütfunuzda değil” dedi.

İşler de “Bu nerede yazıyor? Nerede yazıyor devredebileceği? Tamamen benim insifiyatimde hanımefendi. Niye itiraz ediyorsunuz?” demesi üzerine Özdemir, “Bu bizim grubumuzun kararı” dedi.

Karşılıklı diyalog sürerken İşler, “Sizin grubunuzun kararı komisyonu bağlamaz. Bizi iç tüzük bağlar Sibel hanım. 7 yıldır milletvekilliği yapıyorum diyorsunuz. İç Tüzüğün hangi maddesinde başkanı bağlayıcı böyle bir karar var? Söyle, uygulayayım” açıklamasında bulundu.

Bizi takip edin:

Google Play'den alın Google News Twitter
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla