Connect with us

TÜRKİYE

MHP İstanbul İl Basın Danışmanı Akyıldız'ın öldürülmesine ilişkin davada keşif kararı 

Yayınlanma tarihi:

ESENYURT’ta 2014 yıllında MHP’nin seçim irtibat bürosunun açılışında düzenlenen saldırıda MHP İl Basın Danışmanı Cengiz Akyıldız’ın öldürülmesiyle ilgili yeniden görülen davada mahkeme keşif kararı verdi. 

Bakırköy 15. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuklu sanık Sinan Arslan ile tarafların avukatları katıldı. Duruşmada, Akyıldız’ın eşi Özlem Akyıldız ile kız kardeşi Nermin Akyıldız da hazır bulundu. 

Duruşmada söz hakkı verilen tutuklu sanık Sinan Arslan, olayla ilgisinin olmadığını, maktulü görmediğini ifade ederek, “9 yıldır işlemediğim bir suçtan dolayı tutukluyum. Maktul kalabalıkta vurulmuştur. Ben vurmadım. Ben suçsuzum. Ben maktulü kimin vurduğunu görmedim, kim vurduysa Allah belasını versin” dedi.  Mahkeme heyeti, İstanbul Jandarma Kriminal Laboratuvarının görüntüler üzerinden rapor hazırlaması için yazı yazılmasına, uzman bilirkişi huzurunda olay mahallinde 23 Aralık günü keşif yapılmasına karar vererek duruşmayı erteledi. 

YARGITAY YENİDEN YARGILAMA İSTEDİ

Tutuklu sanık Sinan Arslan’a, Akyıldız’ı kasten öldürme suçundan müebbet hapis, Kemal Sağsöz’ü öldürmeye teşebbüsten 13 yıl ve 4 kişiyi yaralamaktan 3 yıl hapis cezası verilmişti.  Yargıtay 3. Ceza Dairesi, cinayeti işleyen kişiye ilişkin eşkal tarifleri, teşhisler, ifadeler arasında farklılık bulunması nedeniyle görüntüler üzerinde iyileştirme çalışması yapılarak bilirkişi raporu alınmasını ve olay yerinde keşif yapılması gerektiğini kararında belirtmişti.  Eylemleri sanıklar Sinan Arslan ile Abdullah Yılmaz’ın hangisinin gerçekleştirdiğinin, silahı kimin kullandığının tespit edilmesinin ve diğer sanıkların atılı eylemlere iştirak, irade ve durumlarının belirlenerek bir karar verilmesi gerektiğini belirten daire, mahkemenin kararını kısmi olarak onarken, eksikliklerin giderilmesi için verdiği kararı kısmen bozmuştu. 

İDDİANAMEDEN 

Cengiz Akyıldız’n ölümü üzerine başlatılan soruşturma sonucunda hazırlanan iddianamede, 30 Mart’ta yapılan yerel seçimler öncesi MHP Esenyurt İlçe örgütünün açılışını yaptığı seçim irtibat bürosu, 26 Ocak 2014 tarihinde bazı çocukların taşlı saldırısına uğradığı belirtildi. 6’sı çocuk 10 kişi, PKK’ye üye olmamakla birlikte örgüt adına hareket etmekle suçlandığı iddianamede, çocuklar için Bakırköy 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’nde, 4 yetişkin için de Bakırköy 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. 

Çocuk yaştaki O.K., B.A., C.B., B.Ö., F.P., V.K., “Kasten adam öldürmeye iştirak”, “Kasten yaralama” ve “Örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme” suçlarından 39 yıla kadar, Sinan Arslan, Mehmet Arslan, Abdullah Yılmaz ve Emin Yılmaz, “Kasten adam öldürme”, “Kasten öldürmeye teşebbüs”, “Örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek” ve “Ruhsatsız silah taşımak” suçlarından müebbet ve 52 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istendi. 

İddianamede, 6 çocuğun Cengiz Akyıldız’ın katıldığı seçim irtibat bürosunun açılışı sırasında MHP seçim otobüsüne taş atarak olayı başlattığı belirtildi. Olayın büyümesi ile bu çocukların ailelerinin de kavgaya karıştığı belirtilen iddianamede, taşlı, demir çubuklu, testereli, silahlın kullanıldığı kavgada Cengiz Akyıldız’ın aldığı kurşun yarası ile öldüğü hatırlatıldı. İddianamede kavgayı çıkaran çocuklarla 4 yetişkinin PKK üyesi olmamakla birlikte örgüt adına hareket ettikleri belirtildi. 

Bizi takip edin:

Google Play'den alın Google News Twitter
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla