Connect with us

POLİTİKA

MGK: Komşularımızın toprak bütünlüğü hilafına herhangi bir oldubittiye fırsat verilmeyecek

Yayınlanma tarihi:

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleşen ve 3 saat 40 dakika süren MGK Toplantısı sonrası bildiri yayımlandı. Yayımlanan bildiride, “PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ VE DEAŞ terör örgütleri başta olmak üzere milli birlik ve beraberliğimiz ile bekamıza yönelik her türlü tehdit ve tehlikeye karşı yurt içinde ve yurt dışında azim, kararlılık ve başarıyla gerçekleştirilen operasyonlar hakkında Kurul’a bilgi sunulmuştur” denildi.

BÖLGEMİZİN KALKINMASINA YÖNELİK MÜŞTEREK GAYRETLERİMİZİ KUVVETLENDİRECEĞİZ

Bildiride, komşu ülke Irakla eş güdüm ve iş birliğine ilişkin, “Ülkelerimiz arasındaki ahdi zeminin genişlemesiyle daha ileri aşamalara taşınacağı vurgulanarak güvenlik alanında kaydedilecek somut ilerlemelerin, bölgemizin kalkınmasına yönelik müşterek gayretlerimizi kuvvetlendireceği belirtilmiştir. Irak ve Suriyede gasp ettiği toprakları terör yuvası haline getiren PKK/KCK-PYD/YPGnin ve ona sağlanan desteğin bölgemizdeki tüm unsurlarıyla birlikte bertaraf edileceği, milli güvenliğimiz ve komşularımızın toprak bütünlüğü hilafına herhangi bir oldubittiye fırsat verilmeyeceği vurgulanmıştır” ifadelerine yer verildi.

İSRAİLİN İNSANLIĞA KARŞI İŞLEDİĞİ SUÇLARA SON VERMESİ

Bildiride, “Uluslararası hukuktan kaynaklanan mesuliyetlerini yok sayarak Gazzedeki katliamlarını sürdüren İsrailin insanlığa karşı işlediği suçlara son vermesi için dünyanın dört bir yanında yükselen sesleri bastırmaya yönelik uygulamaların; hukukun üstünlüğü, demokrasi ve ifade hürriyetini savunduğunu iddia eden çevrelerin samimiyetsizliğini bir kez daha gözler önüne serdiği belirtilmiştir. Buna mukabil tarihin doğru tarafında yer alarak Filistin Devletini tanıyan ülkelerin sayısının ve katliamın sorumlularının adalete karşı hesap vermesine yönelik çabaların artmasının kritik önemde olduğu ifade edilmiştir” denildi.

KIYIDAŞ ÜLKELERLE BİRLİKTE, KARADENİZDE SEYRÜSEFER

Ukraynadaki insani durumun her geçen gün kötüleşmesine sebep olan savaşa ilişkin son gelişmelerin ele alındığı belirtilen bildiride, “Adil ve kalıcı bir barışın en kısa sürede tesisine ilişkin imkânlar değerlendirilmiş; kıyıdaş ülkelerle birlikte, Karadenizde seyrüsefer emniyetinin tahkimine yönelik çalışmaların sürdürülmesinin önemi vurgulanmıştır” ifadelerine yer verildi.

KALICI BARIŞIN TESİSİNİ HEDEFLEYEN TÜM İYİ NİYETLİ ÇABALARA DESTEĞİMİZ TEYİT EDİLMİŞTİR

Bildirinin devamında, “Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki müzakerelerde kaydedilen müspet gelişmelerin barışı sağlayacak bir anlaşma ile neticelenmesi yönündeki temennimiz ve kalıcı barışın tesisini hedefleyen tüm iyi niyetli çabalara desteğimiz teyit edilmiştir” denildi.

TÜRKİYENİN, YAPAY ZEKA ÇALIŞMALARI

Bildiride, yapay zeka alanına ilişkin, “Yapay zeka alanında kaydedilen ilerlemenin, insanlık tarihinde yeni bir merhaleye geçilmesini mümkün kılabilecek büyük fırsatlar sunduğuna; bununla birlikte, bahse konu sahadaki potansiyelin birtakım sınamaları ve siber alanda oluşan yeni tehditleri de beraberinde getireceğine dikkat çekilmiştir. Türkiyenin, yapay zekâ çalışmalarının ilmi, askeri, iktisadi ve içtimai neticelerine hazırlıklı olmasının ve bu alanda ileri kabiliyetler geliştirmesinin önem ve önceliğine işaret edilmiştir” ifadeleri yer aldı.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla