Sosyal medyada bizi takip edin

YEREL

Mersin’de mavi bayraklı plaj sayısı 11’e çıktı

Yayınlanma tarihi:

Güncelleme:

DOĞU Akdeniz’de 321 kilometre sahil şeridine 41 plaja sahip Mersin’de 11’nci mavi bayrak göndere çekilerek, tatile gelecek yerli ve yabancı turistlere hizmet edecek.

Erdemli ilçesi bağlı Kumkuyu Mahallesi’ndeki Olbios Marina Resort Hotel Plajı’nda mavi bayrak töreni düzenlendi. Törene Vali Ali Hamza Pehlivan, Erdemli Kaymakamı Aydın Tetikoğlu ile diğer ilgililer katıldı. Tören sırasında mavi bayrak jet-skilerle deniz yolu ile Türk bayrağı eşliğinde getirildi. Vali Pehlivan, getirilen mavi bayrağı gençlerle birlikte göndere çekti. Uluslararası çevre ödülü sayılan mavi bayrağın, temiz, güvenli plajların verildiğine dikkat çeken Vali Pehlivan, Mersinde bulunan 41 plajın 11ini mavi bayraklı olduğunu, ilk etapta bu sayıyı yüzde yüz artırmayı, daha sonrada tamamını mavi bayraklı yapmayı hedeflediklerini belirtti. Mavi bayrak uygulamalarının 3 ayrı bakanlık tarafından da takip edildiğine belirten Vali Pehlivan, “Bu uygulama ile kriterleri yerine getiren plajlar her yıl güncellenmek şartıyla mavi bayrağa sahip oluyor. İlimizde 11 plajın mavi bayrağı var. Bu sayı ile ilimiz Türkiye’de en çok mavi bayrağı olan şehirlerarasında 8’inci sırada” dedi.

Mavi bayrak uygulamasında 33 kriterinin ifade eden Pehlivan, “11 mavi bayraklı plajımız var. Şuanda 4’te birine tekabül ediyor. Bunu önümüzdeki uygun bir sürede en az yüzde 100 bir artışı içerisinde olalım. Önümüzdeki yıllarda ilk etapta iki katına çıkaralım. 41 plajın zaman içerisinde ise tamamını mavi bayraklı yapalım diye konuştuk. İlk etapta iki katına çıkarma hedefi koyduk” diye konuştu.

Haber-Kamera: Ali Rıza EREN/ERDEMLİ(Mersin),

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Reklam
Yorum yapmak için tıkla

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir