Sosyal medyada bizi takip edin

YEREL

MERSİN Uydu takip cihazı takılan ‘Kızkalesi’ ve ‘Mersin Üniversitesi’ denizle buluştu

Yayınlanma tarihi:

Güncelleme:

MERSİN’de udu takip cihazı takılan ‘Kızkalesi’ ve ‘Mersin Üniversitesi’ adı verilen 2 deniz kaplumbağası denize bırakıldı. Kaplumbağalar, taşıdıkları uydu cihazlarından alınan sinyallerle göç yolları hakkında bilgi verecek.

‘Deniz Kaplumbağalarına Uydu Takılması Projesi’ kapsamında uydu takip cihazı takılan 2 yeşil deniz kaplumbağasının suya bırakılması için Millet Bahçesinde etkinlik düzenlendi. Gönüllülerin desteği ile uydu takip cihazı takılan iki deniz kaplumbağası törenle denize bırakıldı.

Takılan cihazlarla takip edilen kaplumbağaların izledikleri rota, uğradıkları bölgeler gibi pek çok veriyi elde edecek bilim insanları, bu sayede deniz kaplumbağalarının denizde karşılaştığı riskleri de öğrenebilecek. Çalışma kapsamında gelecek verileri değerlendirecek olan bilim insanları, yuvalama alanları başta olmak üzere yaşamlarına etkilerini araştırarak, türlerin korunması yönünde yol haritaları belirleyecek.

‘Kızkalesi’ ve ‘Mersin Üniversitesi’ adı verilen deniz kaplumbağalarının denize bırakılması etkinliğine ilgi yoğun oldu. Vatandaşlar, kaplumbağaların denizle buluşmasını cep telefonu kamerası ile kayıt altına aldı.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Reklam
Yorum yapmak için tıkla

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir