Connect with us

POLİTİKA

Merkez Bankası Başkanı olması beklenen Hafize Gaye Erkan kimdir? Nerelerde çalıştı? Eğitim durumu?

Yayınlanma tarihi:

Merkez Bankası Başkanı olması beklenen Hafize Gaye Erkan kimdir? Nerelerde çalıştı? Eğitim durumu?

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Merkez Bankası başkanlığı için önerdiği Hafize Gaye Erkan ile bir görüşme gerçekleştirdi. Eğer herhangi bir değişiklik olmazsa Erkan göreve getirilecek ve kurumun en genç ve ilk kadın başkanı olarak tarihe geçecek. Oksijen, Erkan’ın Merkez Bankası’nın yeni başkanı olacağını ilk duyuran kaynak oldu.

Mehmet Şimşek, Merkez Bankası için önerdiği Hafize Gaye Erkan ile görüştü.

Cuma günü gazeteoksijen.com, Mehmet Şimşek’in kabinede Hazine ve Maliye Bakanı olarak atanacağını, ABD’de “Müthiş Türk kızı” olarak tanınan ve finans devi Goldman Sachs gibi kurumlarla çalışmış olan Hafize Gaye Erkan’ın ise Merkez Bankası’nın yeni başkanı olacağını yazdı. Şimşek’in Hazine ve Maliye Bakanı olarak atanması, Oksijen’in duyurduğu gibi Cumartesi günü gerçekleşti. Şimşek, görevi Nureddin Nebati’den devraldı ve bugün Merkez Bankası başkanlığı için önerdiği Hafize Gaye Erkan ile önemli bir görüşme gerçekleştirdi. Şu anda resmi bir açıklama yapılmamıştır. Eğer herhangi bir değişiklik olmazsa Erkan göreve getirilecek ve kurumun en genç ve ilk kadın başkanı olacak.

Peki, Hafize Gaye Erkan kimdir? ABD’de “Müthiş Türk kızı” olarak tanınan Erkan, bankacılık, yatırımlar, risk yönetimi, teknoloji ve dijital inovasyon alanlarında derin uzmanlığa sahip ve finansal hizmetler lideri olarak kendini kanıtlamıştır. First Republic Bank’ta yaklaşık sekiz yıl boyunca İcra Kurulu Eş Başkanı, Başkan, Yönetim Kurulu Üyesi, Baş Yatırım Sorumlusu, Baş Mevduat Sorumlusu ve Eş Risk Sorumlusu gibi çeşitli görevlerde bulunmuştur.

Erkan, aynı zamanda Goldman Sachs’ta yaklaşık on yıl geçirmiştir. Genel Müdür ve Finansal Kurumlar Grubu Analitik ve Stratejiler Başkanı olarak, büyük ABD bankalarının ve sigorta şirketlerinin yönetim kurullarına ve üst yönetim ekiplerine bilanço yönetimi, stres testi ve sermaye planlaması, risk yönetimi ve birleşme ve satın alma konularında danışmanlık yapmıştır.

Erkan, Fortune 500 şirketi Marsh McLennan’ın Yönetim Kurulu’na Mart 2022’de katıldı. Daha önce, 2019’dan 2021’e kadar Tiffany & Co. Yönetim Kurulu’nda görev yapmıştı, ta ki şirket LVMH tarafından satın alınıncaya kadar. Aynı zamanda, Princeton Üniversitesi Yöneylem Araştırması ve Finans Mühendisliği Bölümü Danışma Konseyi’nde görev yapıyor. 2019 yılında Crain’s Bankacılık ve Finans Alanında Önemli Kadınlar listesine ve American Banker’s Women to Watch listesine seçildi. 2018 yılında ise San Francisco Business Times’ın 40 Yaş Altı 40 ve Crain New York Business’ın 40 Yaş Altı 40 listelerinde yer aldı.

Hafize Gaye Erkan, San Francisco Business Times tarafından yapılan bir araştırmada, Amerika’nın en büyük 100 bankasında Başkan veya CEO unvanına sahip olan 40 yaşın altındaki tek kadın olarak seçildi. Ayrıca Partnership for New York City Yönetim Kurulu’nda görev yapmakta ve Ulusal Kız Okulları Koalisyonu’nun aktif bir destekçisi olarak faaliyet göstermektedir. Erkan aynı zamanda First Republic Fellowship Programı’nın kurucusudur. Bu program, STEM eğitimi, mentorluk ve profesyonel gelişim yoluyla yetersiz hizmet alan genç kadınları amaç odaklı bir hayata yönlendiren türünün ilk örneğidir. Ayrıca Genç Başkanlar Organizasyonu, Dış İlişkiler Konseyi ve Uluslararası Kadın Forumu üyesidir.

Erkan, Boğaziçi Üniversitesi’nden Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde birincilikle mezun olmuş ve Princeton Üniversitesi’nde Yöneylem Araştırması ve Finans Mühendisliği alanında doktora yapmıştır. Ayrıca Harvard Business School’un İleri Yönetim Programı ve Stanford Graduate School of Business Liderlik Yönetici Programı’ndan mezundur.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla