Connect with us

EKONOMİ

Memur ve emekli ne kadar zam alacak? 3 aylık enflasyona göre memur ve emeklinin hak ettiği maaş zammı belli oldu!

Yayınlanma tarihi:

Memur ve emekli ne kadar zam alacak? 3 aylık enflasyona göre memur ve emeklinin hak ettiği maaş zammı belli oldu!

Eylül ayı enflasyon verileri, memur ve emekli zam oranlarını netleştirmeye başladı. SSK ve Bağkur emeklileri için temmuz, ağustos ve eylül aylarını kapsayan 3 aylık dönemde enflasyon farkı yüzde 25,11 olarak gerçekleşti. Memur ve memur emeklileri ise aynı dönemde yüzde 35,73 oranında enflasyon farkını şimdiden hak etti. Bu zam oranlarına göre, en düşük emekli maaşı yüzde 25’lik zamma göre 9.375 TL’ye, yüzde 35,73’lük zamma göre ise en düşük memur maaşı 29.860 TL’ye çıkacak. Ekim, kasım ve aralık aylarının enflasyon verilerinin açıklanmasıyla bu rakamlar daha da artacak.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bugün eylül ayı enflasyon verilerini açıkladı. Buna göre, eylülde Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) aylık yüzde 4,75 artış göstererek yıllık bazda yüzde 61,53 seviyesine ulaştı. Bu verilerle birlikte memur ve emeklinin 3 aylık enflasyon farkı da netleşti. Emeklilerin alacağı zam oranı şimdiden yüzde 25,11 olurken, memurlarda bu oran yüzde 35,73 olarak belirlendi.

Eylül ayı enflasyon rakamlarının TÜİK tarafından açıklanmasının ardından memur ve emekli zammında belirleyici olan 3 aylık enflasyon farkı da şekillendi. Temmuz ayında yüzde 9,49, ağustos ayında yüzde 9,09 ve eylül ayında ise yüzde 4,75 oranında artış yaşandı. Bu nedenle SSK ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 25,11’lik enflasyon farkını şimdiden kazandılar.

Memurların enflasyon farkı hesaplaması daha farklı bir süreci içeriyor. Memur enflasyon farkı ve toplu sözleşme zammı bir arada değerlendirildiğinde, 3 aylık memur zammı yüzde 35,73 olarak hesaplandı.

Kesin zam oranları, ekim, kasım ve aralık aylarının enflasyon verilerinin açıklanmasıyla ortaya çıkacak. 3 aylık enflasyon verisinin de bu hesaplamalara dahil edilmesiyle memur ve emeklinin ocak ayında alacakları zamlı maaşlar belirlenecek.

Yüzde 25’lik zammın etkisiyle en düşük emekli maaşı 7.500 TL’den 9.375 TL’ye, yüzde 35,73’lük zammın etkisiyle ise en düşük memur maaşı 22 bin TL’den 29 bin 860 TL’ye yükselecek. Ekim, kasım ve aralık aylarının enflasyon verilerinin açıklanmasıyla bu rakamlar daha da artış gösterecektir.

Bizi takip edin:

Google Play'den alın Google News Twitter
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla