Sosyal medyada bizi takip edin

EĞİTİM

Mektebim Kolejleri, ‘Bir Fikrin mi Var?’ eğitim projesini başlattı

Yayınlanma tarihi:

Mektebim Kolejleri, iş dünyası ve girişimcilik alanlarını kapsayacak ‘Bir Fikrin mi Var?’ eğitim projesini başlattığını duyurdu. Proje yürütücüsü ve Mektebim Kolejlerinin İş Dünyası ve Girişimcilik Direktörü Fuat Sami, “Bu yeni yaratılacak proje ile vites atıp hem M-Lead programı geliştirilecek hem de uluslararası iş birlikleri ile öğrencilerin uluslararası iş donanımlarını kazanmaları sağlanacaktır” dedi. 

Mektebim Okulları Kurucusu Ümit Kalko, proje yürütücüsü ve Mektebim Kolejlerinin İş Dünyası ve Girişimcilik Direktörü Fuat Sami ve Mektebim Koleji CEO’su Elif Çağlayan’ın katılımlarıyla gerçekleşen proje lansman toplantısı ve imza töreniyle başlatılan projenin ana hedefinin Mektebim Kolejlerini, iş dünyası ve girişimciliğin marka ve lider kolej zinciri yapmak olduğu belirtildi. 

“GENÇLERİN ‘BAŞIMIZA İCAT ÇIKARTMALARINI’ HEDEFLİYORUZ” 

Konuya dair yaptığı açıklamada bulunan Mektebim Okulları Kurucusu Ümit Kalko, “Girişimciliği desteklemek ve gençleri girişimciliğe yönlendirmek amacıyla hazırlanan programda 7-17 yaş arası çocukların ve gençlerin ‘başımıza icat çıkartmalarını’ hedefliyoruz” diye konuştu. Kalko, gençlerin soru sormak, hayal kurmak ve yaratıcı düşünce konusunda engellenmemesi gerektiğine işaret ederek, gençlere “Hayatınız boyunca ailenizden, öğretmenlerinizden duyduğunuz ‘başımıza icat çıkarma’ sözünün aksine ‘icat çıkarın.’ Lütfen kendinizi zorlayın, basitlikten kaçının, farklı olun, farkındalık yaratın” diyerek çağrıda da bulundu. 

“GENÇLERİ İNOVASYON VE GİRİŞİMCİLİK KAVRAMLARI İLE TANIŞTIRMAYI HEDEFLİYORUZ” 

‘Bir Fikrin mi Var?’ ile gençleri inovasyon ve girişimcilik kavramları ile tanıştırmayı hedeflediklerini belirten Kalko, ‘Yaparak Öğrenme Modeli’ ile gençlerin iş fikri oluşturmalarına destek olmak, takımlar kurarak geliştirilen inovatif iş fikirlerini hayata geçirmelerinde yardımcı olmak, girişimciliği bir kariyer alternatifi olarak değerlendirmelerini sağlamayı amaçladıklarını dile getirdi. Böylece öğrencilerin kariyer arayışlarında olumlu davranışları destekleyen iş becerilerini öğrenmeleri amacıyla, yenilikçi düşünme tarzını benimsemelerini teşvik etmek istediklerini sözlerine ekleyen Kalko, “Öğrenciler, çeşitli uygulamalı çalışmalar ve farklı öğrenme biçimlerini destekleyen teknolojik araçlarla, okulda öğrendikleri ile yaşam arasındaki bağlantıyı daha derinden kavrarlar” dedi. 

“GİRİŞİMCİLİK YARIŞMALARI DÜZENLEYECEĞİZ” 

Mektebim Koleji kampüslerinde bu alanda yapılanmalar ve koordinatör öğretmenler atanıp, Fuat Sami’nin önderliğinde öğrencilerin iş dünyası veya kendi işlerinin patronu olma yolundaki yetkinlikleri en üst düzeye getirileceğini söyleyen Kalko, ‘Bir Fikrin mi Var’ ile tüm liseleri kapsayan girişimcilik yarışmaları düzenleyip öğrencilerin girişimcilik yetkinliklerini de en erken yaştan deneyimlemelerinin sağlanacağını da sözlerine ekledi. 

“ÖĞRENCİLERİN ULUSLARARASI İŞ DONANIMLARINI KAZANMALARI SAĞLANACAKTIR” 

İmza töreninde konu ile ilgili değerlendirmede bulunan proje yürütücüsü ve Mektebim Kolejlerinin İş Dünyası ve Girişimcilik Direktörü Fuat Sami, “Mektebim Koleji’nin ilk kurulduğundan bu yana iş yetkinliklerini öğrencilerine kazandırmak için M-Lead programını faaliyete almış ve adeta bir mini-MBA öğrenimini on binlerce öğrencisine aşıladı. Bu yeni yaratılacak proje ile vites atıp hem M-Lead programı geliştirilecek hem de uluslararası iş birlikleri ile öğrencilerin uluslararası iş donanımlarını kazanmaları sağlanacaktır. Bunun yanında ülkenin en önemli iş insanlarından oluşan bir ‘İş Dünyası Kurulu’ ile yıl boyunca öğrencilerle buluşmalar, mesleki eğitimler ve staj fırsatları yaratılacaktır” diye konuştu. 

“ÜSTÜMÜZE DÜŞEN NE VARSA YAPMAK İÇİN KOLLARIMIZI SIVIYORUZ”  

Dünya ekonomisinin akıl almaz bir hızla dönüştüğüne söyleyen Mektebim Koleji CEO’su Elif Çağlayan ise “Girişimci potansiyelini iyi değerlendiren ülkeler diğerlerine fark atıyor. 21’inci yüzyılda iddiamızı devam ettirmek istiyorsak bu yarışta yer almak zorunda olmamız gerek. Bunun da tek yolu sadece üniversite çağında değil Türkiye genelinde ilkokuldan lise son sınıfa kadar gençlerin girişimci olması için çalışmak, gençlerin önünü açacak projeleri hayata geçirmektir. Biz de Mektebim Koleji olarak bu konuyu ‘dert’ ediniyor ve üstümüze düşen ne varsa yapmak için kollarımızı sıvıyoruz” ifadelerini kullandı. 

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Reklam
Yorum yapmak için tıkla

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir