Connect with us

TÜRKİYE

Meclis’ten Geçti! Emeklilere Temmuz’da ek 5900 TL zam müjdesi!

Yayınlanma tarihi:

SGK, SSK, BAĞ-KUR ve memur emeklilerine büyük müjde geldi. TBMM’den geçen onayla, 16 milyon emekliye Temmuz zammının üzerine 5900 TL’lik ek zam verilmesi kararlaştırıldı. Emekliler bu haberle büyük sevinç yaşayacak.

%25 oranında belirlenen Temmuz zammının ardından, SSK, BAĞ-KUR ve memur emeklisi olan milyonlarca vatandaşın ek zam talepleri üzerine bir değerlendirme yapıldı. Emeklilerin talepleri üzerine harekete geçen yetkililer, bu konuyla ilgili önemli bir karar aldılar. Beklenen ek zam sonunda onaylandı.

Bir süredir emekli maaşlarına ek zam beklentisi içerisinde olan SSK, BAĞ-KUR ve memur emeklilerinin gözleri kulağı TBMM genel kurulunda yapılan oylamadaydı. Oylama sonucunda, emekli maaşlarına ek zam yapılması kararı alındı ve bu zam oranı %25 olarak belirlendi. Ancak emeklilerin talepleri burada bitmedi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, emekliye 8.077 TL’lik seyyanen zam yapılması çağrısında bulundu ve bu çağrı sonunda karşılık buldu.

Emekliler için sevindirici gelişme geldi. 16 milyona yakın SSK, BAĞ-KUR, memur ve EYT emeklisi için beklenen ek zam onaylandı. Emeklilere %30 zam yapılmış ve Temmuz ayında ise bu oran %25 olmuştu. Ancak emekliler, özellikle son dönemde ÖTV ve KDV artışları ile yaşanan geçim sıkıntısını dikkate alarak ek zam talebinde bulundu. Türkiye Emekliler Derneği, emekli ve çalışan arasındaki gelir makasının giderek açıldığını belirten bir mektup yazarak bu talepleri dile getirdi.

SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine yönelik olarak hazırlanan kanun teklifinde 5900 TL’lik ek zam talep edildi. Ayrıca en düşük emekli maaşının 10.000 TL’ye çıkarılması istendi. Kanun teklifi TBMM’ye sunuldu. Ancak meclis şu an tatil olduğu için emeklilerin ek zam taleplerinin görüşülmesi için 1 Ekim’i beklemeleri gerekiyor.

Emeklilerin talep ettiği zam oranından memnun olmamaları üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Bütçenin bir kısmının deprem masraflarına ayrıldığını belirten Erdoğan, emeklilere yılbaşına kadar sabretmelerini istedi.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla