Connect with us

EKONOMİ

Meclis’te EYT açıklaması! “EYT’liler insanca yaşayamıyor”

Emeklilikte yaşa takılanların sorunları ve talepleri hemen her gün Meclis Genel Kurulunda dile getiriliyor. İşte son açıklamalar…

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, Meclis Genel Kurulundan EYT sorununu gündeme getirdi.

Yalım, şunları söyledi:

“… yıllardır üzerinde durduğumuz 3600’ü bekliyoruz, gündeme gelsin. Aynı şekilde intibak yasası, emeklilerimiz için intibak yasası, bunun yanında kesinlikle emeklilikte yaşa takılanlar yani EYT‘liler… Sayın Grup Başkan Vekilleri ve de çok değerli milletvekili arkadaşlarım; 45 milyar dolar Suriyelilere harcadınız ama kendi öz vatandaşımız olan emeklilikte yaşa takılanların hakları için 7 milyar dolar paraya kıyamıyorsunuz. Emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımızı unutturmuyoruz, unutturmayalım, emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımızın hakkını gelin verelim diyorum. Bir an önce kanunla buraya getirin.”

EYT sorununu Meclis’e taşıyan bir başka isim de CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın oldu.

Aydın’ın açıklamaları şöyleydi:

“Hayat pahalılığının en çok etkilediği kesim maalesef ki emekliler. Türkiye’de 13,5 milyon, emeklilikte yaşa takılanları da kattığımızda 20 milyona yakın emekli insanımız bu sıkıntıyı yaşamaktadır. Açlık sınırının 4.500 lira olduğu, yoksulluk sınırının da 13 bin küsur olduğu ülkemizde en düşük emekli aylığını 2.500 liraya yükselttiniz. Ancak bu vatandaşlarımızın bu rakamlarla hayatta kalabilmeleri neredeyse imkânsızdır. Emeklilerimizin ve EYT’li yurttaşlarımızın insanca ve onurlu bir şekilde yaşayabilmeleri için en düşük emekli maaşı, asgari ücret düzeyine getirilmelidir. Seyyanen zamları yapılıp tekrar hesaplama yapılması, işçi, memur ve BAĞ-KUR emeklileri arasındaki farkın da derhâl giderilip eşitlenmesi gerekmektedir, yoksa çok ağır dramlarla karşılaşacağız diyor, teşekkür ediyorum.”

Copyright © 2021 Tüm Hakkı Saklıdır