Connect with us

EKONOMİ

Meclis’te emeklilik tartışması

Yayınlanma tarihi:

Yeni yıla hızlı başlayan Meclis Genel Kurulu tartışmalı bir oturuma sahne oldu. Genel Kurul’da muhalefetin gündeminde memur ve emekliye yapılan zam, iktidarın gündeminde ise CHP’li Özgür Özel’in Diyanet’le ilgili açıklaması vardı.

İktidarla muhalefet arasında Meclis tutanaklarına yansıyan tartışmalar şöyle:

YAŞAR KIRKPINAR-AK PARTİ (İzmir) – …Özgür Özel’in dinimize, Diyanetimize yapmış olduğu bu çirkin saldırısını şiddetle kınıyor ve bunu milletimize havale ediyorum.

ÖZKAN YALIM-CHP (Uşak) – Yazık, yazık! Vallahi yazık, billahi yazık!

YAŞAR KIRKPINAR -AK PARTİ (İzmir) – Fazla bağırmayın, ona bağırsaydınız keşke.

ÖZKAN YALIM-CHP (Uşak) – Sizin işiniz gücünüz… Ayıp!

(…)

TAHSİN TARHAN-CHP (Kocaeli) – Teşekkür ediyorum Sayın Başkan.

En düşük emekli aylığı 2.500 lira olarak belirlendi. Yaklaşık 1,5 milyon emekli açlık sınırının altında yaşamaya devam ediyor.

YAŞAR KIRKPINAR-AK PARTİ (İzmir) – Dinimizle, Diyanetimizle uğraşmayın! Bunun bedelini ağır ödersiniz!

ENGİN ÖZKOÇ-CHP (Sakarya) – Diyaneti biz kurduk, biz!

TAHSİN TARHAN-CHP (Kocaeli) – Artan zamlar ve yüksek fiyatlar vatandaşın belini büküyor. Emekliye verilen maaş 200 dolar dahi etmiyor.

ENGİN ÖZKOÇ-CHP (Sakarya) – Diyaneti biz kurduk! Diyaneti çevirmeyin! Dini alet etme Diyanete!

(…)

TAHSİN TARHAN-CHP (Kocaeli) – İktidar bunu nasıl görmezden geliyor? Emeklilerimizin yıllarca çalışmasının karşılığı bu mu?

YAŞAR KIRKPINAR -AK PARTİ(İzmir) – Dinden ve Diyanetten ne istiyorsunuz? Yazık!

TAHSİN TARHAN-CHP (Kocaeli) – En düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesine yükseltilmesini talep ediyoruz.

ENGİN ÖZKOÇ-CHP  (Sakarya) – İşinize geldi mi götürün, işinize geldi mi din. Değil mi?

(…)

MUHAMMET EMİN AKBAŞOĞLU-AK PART (Çankırı) … bakın, biz dün de bir başka kanun teklifi verdik Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına. Onda da Sayın Cumhurbaşkanımızın kabine sonrası ortaya koyduğu çerçeve içerisinde gerçekten bütün toplum kesimlerinin de yine düzenlemelerini ihtiva eden bir teklif söz konusu. Nedir? Şu anda en düşük emekli maaşı olarak 1.500 lira alan emeklilerimizin maaşını yüzde 67’ye yakın bir zamla 2.500 liraya çıkartıyoruz.

BURCU KÖKSAL-CHP (Afyonkarahisar) – Açlık sınırı ne?

MUHAMMET EMİN AKBAŞOĞLU-AK PARTİ (Çankırı) – 2.500 en alt emeklilik limiti.

BURCU KÖKSAL-CHP (Afyonkarahisar) – Açlık sınırı kaç lira?

MUHAMMET EMİN AKBAŞOĞLU-AK PARTİ (Çankırı) – Kademeli olarak bunun üstünde yüzde 30,95 oranında altı aylık dilimler üzerinden…

BURCU KÖKSAL-CHP (Afyonkarahisar) – Ya, emeklinin aç olmasın için bile 2 bin liraya ihtiyacı var!

MUHAMMET EMİN AKBAŞOĞLU-AK PARTİ (Çankırı) – Yani 1 Ocak ile 1 Temmuz arasında altı aylık bir zam artışıdır 30,95 oranındaki artış. Dolayısıyla, temmuz ayında bir yüzde 7 ilave daha gelecektir emeklilerimize ve memurlarımıza.

MUHAMMET EMİN AKBAŞOĞLU-AK PARTİ (Çankırı) – Aynı zamanda, bir enflasyon farkı söz konusu olursa bu da…

MAHMUT CELADET GAYDALI-HDP (Bitlis) – Yalancı enflasyon!

MUHAMMET EMİN AKBAŞOĞLU-AK PARTİ (Çankırı) – Bahsedilen zam oranı, yüzde 30,95-yüzde 31’e varan zam oranı, 1 Ocak-1 Temmuz arasında altı aylık zam oranıdır. Temmuz ayında tekrar yüzde 7 ilave zam, bütün memur ve emeklilerimize yansıtılacaktır, aynı zamanda bir enflasyon farkı olursa bu da değerlendirilip yansıtılacaktır. Dolayısıyla, biz hiçbir zaman toplumumuzun hiçbir kesimini enflasyona ezdirmedik, asla ezdirmeyeceğiz. Refah payını mutlaka her zaman gözeterek bu düzenlemeleri yapacağız. Aynı zamanda, bireysel emeklilikle ilgili devlet katkısını yüzde 25’ten yüzde 30’a çıkarıyoruz. Bu manada hakikaten özellikle kademeli doğal gaz faturalandırmasıyla ilgili düzenlemeleri ve birçok düzenlemeyi ihtiva eden kanun teklifimizi de dün akşam itibarıyla yüce Meclisin bilgisine sunduk, Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülmek suretiyle inşallah Genel Kurula gelecek.”

(…)

FAHRETTİN YOKUŞ-İYİ PARTİ (Konya)Siz 2022’de yüzde 36 oranında, vergide yeniden değerleme oranında efendim, vergi alacaksınız ama zamma gelince bunu bile, yüzde 36’yı bile memura, emekliye çok göreceksiniz. Bu anlayışınız fukaralığı, yoksulluğu, açlığı artıracaktır.”

Bizi takip edin:

Google Play'den alın Google News Twitter
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla