Connect with us

DÜNYA

Maymun çiçeği virüsü nedir? Maymun çiçeği virüsü bir ülkede daha görüldü

Avrupa’nın sonra ABD’de de vakaları görülen maymun çiçeği virüsü, son olarak İsrail’e sıçradı. Ülkede ilk maymun çiçeği vakasının tespit edildiği bildirildi.

İsrail Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ülkede ilk maymun çiçeği virüsünün tespit edildiği, adı açıklanmayan otuz yaşlarında bir erkekte virüs belirtilerinin ortaya çıkması üzerine Tel Aviv’deki Ichilov Hastanesine nakledildiği söylendi.

Açıklamada, hastanın, “ülke dışında maymun çiçeği bulaşmış başka bir kişiyle temasta bulunduğu, sağlık durumunun iyi olduğu” belirtildi.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜNÜN İKİ TÜRÜ VAR

Maymun çiçeği virüsü vakaları daha önce İngiltere, İspanya, Portekiz, ABD, İtalya, İsveç, Belçika, Avusturalya ve Kanada’da tespit görülmüştü. Endemik bir virüsün neden olduğu nadir hastalıklardan biri olarak bilinen maymun çiçeği, Kongo ve Batı Afrika türü olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Virüsün Kongo türünün yüzde 10’a kadar ölüm riski bulunurken Batı Afrika türünün ise her 2 vakadan birinde yüzde 1 ölüm oranına sahip olduğu biliniyor.

Genellikle hayvandan insana ve nadiren insandan insana yakın temasla bulaşan virüs, vücutta yüksek ateş ve kaşıntılı kabarcıklara yol açabiliyor.