Connect with us

BİLİM

Maskesiz yaşama az kaldı! Temmuzda aşılama bitiyor

İstanbul’da aşılanmanın temmuz ayında biteceğini öngördüklerini belirten İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, “6,5 milyon aşıladık, 3 milyonu kaldı. Bunu da Temmuz’un ilk haftasına doğru bitirmiş olacağız” ifadelerini kullandı.

İstanbul nüfusunun koronavirüs salgınından kurtulması için 9,5 milyon aşılamaya ulaşması gerektiğini belirten İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Memişoğlu, önemli açıklamalarda bulundu. Memişoğlu, “6.5 milyon aşıladık, 3 milyonu kaldı. Bunu da temmuzun ilk haftasına doğru bitirmiş olacağız” ifadelerini kullandı.

MASKELER ÇIKARTILACAK MI?

Maskelerin çıkartılıp çıkartılmayacağı yönündeki sorulara cevap veren Memişoğlu, açık havada mesafenin korunduğu sürece maske kullanımının kalkabileceğini belirtti.

TEMMUZ VE AĞUSTOS AYINDA RAHATLAMA!

Yoğun bakımdaki hasta sayılarının düştüğüne ve vaka sayılarının azaldığını belirten Prof. Dr. Memişoğlu, “Şunu net söyleyebiliriz ki; temmuz ve ağustos ayında rahat bir dönem yaşayacağız gibi gözüküyor. Şu anda yoğun bakımlarımızda da aynı şekilde çok az hastamız var ve hastanelerimizde normal fonksiyonlarına dönmüş durumda” diye konuştu.

“TEMMUZ AYININ İLK HAFTASI BİTECEK”

Memişoğlu aşılama süreci hakkında şunları söyledi: “Şu andaki nüfusa göre İstanbul’daki 9.5 milyon insanı aşılamamız gerekiyor. 16 Haziran saat 00.00 itibariyle İstanbul’da 6 milyon 531 bin 933 doz aşı yapıldı. Yaklaşık 2.5 milyon kişi ikinci dozunu tamamladı. Yani artık 2.5 milyon kişi İstanbul’da aşılı durumda. 3 milyonu kaldı. Bunu da temmuzun ilk haftasına doğru bitirmiş olacağız. 12 yaş üstü olan bütün insanlarımızı aşılamış olacağız.

MASKE KULLANIMI

Maskeyi de büyük ihtimalle açık havada, belli yaz dönemlerinde, kullanma konusunda gevşeme olabileceğini öngörüyoruz. İkinci doz Sinovac aşıları yapabilir haldeyiz. İnşallah önümüzdeki hafta itibariyle de Sinovac’ın birinci dozları da yeniden insanlarımızın kullanımına ve tercihine bırakılacak. Biontech ile ilgili hiçbir aşı sorunumuz yok. Stok sorunumuz da yok.”

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply