Connect with us

BİLİM

Maske takma zorunluluğu ne zaman kalkacak?

Koronavirüs salgının başından beri zorunlu olan maske macerası bitiyor mu? 1,5 yıldır hayatımızın vazgeçilmezi olan maske kullanımıyla ilgili olarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamalarda bulundu.

ABD başta olmak üzere birçok ülkede maske kullanımı yasak olmaktan çıktı. Aynı karar vatandaşlar tarafından Türkiye için de istendi. Haziran ayıyla birlikte aşı kampanyasının hız kazanmasıyla birlikte vatandaşlalar hükümetten maskelerin çıkartılmasını istedi. Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, toplumsal bağışıklığın bu yaz yakalanabileceğini belirterek, “Bağışıklığın yakalanmasından sonra sonbaharda aşı olanların maske takma zorunluluğu kalkabilir” ifadelerini kullandı.

“ERKEN DÖNEMDE BİR RAHATLAMA BEKLİYORUZ”

Dün gerçekleşen kabine toplantısının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kararlarla ilgili olarak “Erken dönemde bir rahatlama bekliyoruz” ifadelerini kullanan Bakan Koca önemli açıklamalarda bulundu.

 MASKE ZORUNLULUĞU KALKACAK MI?

Öte yandan Bakan Koca maske takma zorunluluğuyla ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, “Eylül’de normal hayata dönmek istiyoruz, toplumsal bağışıklık yakalandıktan sonra aşı olanlar maske takmayabilir. Aşı takviminde aksama olmazsa, toplumsal bağışıklık yaz aylarında yakalanacak ve Türkiye sonbaharda normal hayata dönecek” ifadelerini kullandı.

“TOPLUMSAL BAĞIŞIKLIĞIN OLUŞMASI ÖNEMLİ”

Toplumsal bağışıklığın yüzde 60 oranında aşılanma ile sağlanabileceğini belirten Koca, “Toplumsal bağışıklığın oluşması önemli. Aşılamayı da biz Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül dahil olmak üzere yoğun bir şekilde yapmak istiyoruz. Sonra aşı olanların maske takma zorunluluğu söz konusu olmayabilir” şeklinde konuştu.

EYLÜL SONRASINDA NORMALLEŞME BAŞLAYACAK

12 milyon doz BioNTech aşısının gelecek hafta geleceğinin müjdesini veren Bakan Koca, yerli aşının eylül ayında uygulanmaya başlamasının planlandığını belirtti. Aşı sırası gelenlerin aşı olma oranının arttığını belirten Koca, takvim işlerse aşılamada haziran sonunda 20 yaşa kadar inileceğini söyledi. Koca, “Aşılamayı sağlayarak Eylül sonrasında okullar, üniversiteler ve yüksekokullar dahil olmak üzere normal hayata dönecek şekilde açılmasını hedefliyoruz” dedi.

SIRADAKİ HABER: Mehmet Ağar ve AK Parti milletvekili Tolga Ağar istifa etti!

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply