Connect with us

EKONOMİ

Martta finansal hizmetler güven endeksi 141,9 oldu

Yayınlanma tarihi:

TÜRKİYE Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) açıkladığı finansal hizmetler güven endeksi (FHGE), martta bir önceki aya göre 0,6 puan artarak 141,9 seviyesinde gerçekleşti.

TCMB, mart ayına ilişkin Finansal Hizmetler İstatistikleri ve FHGE’yi açıkladı. Finansal Hizmetler Anketi sonuçları, finansal sektörde faaliyet gösteren 155 kuruluşun yanıtlarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edilerek değerlendirildi. Mart ayında FHGE, bir önceki aya göre 0,6 puan artış kaydederek 141,9 seviyesinde gerçekleşti. Endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde, son 3 aydaki iş durumu ile gelecek 3 aydaki hizmetlere olan talep beklentisinin FHGE’yi artış yönünde etkilediği, son 3 aydaki hizmetlere olan talebin ise FHGE’yi azalış yönünde etkilediği görüldü.

İş durumu ve hizmetlere olan talebe ilişkin değerlendirmelere göre, son 3 ayda iş durumunda iyileşme olduğu yönündeki değerlendirmelerin bir önceki aya kıyasla bir miktar güçlendiği gözlemlendi. Son 3 ayda hizmetlere olan talepte artış olduğu yönündeki değerlendirmelerin zayıflamaya, gelecek 3 ayda hizmetlere olan talepte artış olacağı yönündeki beklentilerin ise güçlenmeye devam ettiği görüldü.

İstihdama ilişkin değerlendirmelere göre, son 3 ayda istihdamda artış olduğunu bildirenler lehine olan seyrin zayıfladığı, gelecek 3 ayda istihdamda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyrin ise güçlendiği gözlemlendi.

Mart ayında, NACE Rev.2 sektör sınıflamasına göre ‘Finans ve Sigorta Faaliyetleri’ sektöründe güven endeksleri alt sektörler itibarıyla değerlendirildiğinde, ’64-Finansal Hizmet Faaliyetleri (sigorta ve emeklilik fonları hariç)’ sektöründe bir önceki aya göre 0,9 puanlık artış, ’65-Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Fonları (zorunlu sosyal güvenlik hizmetleri hariç)’ ve ’66-Finansal Hizmetler ile Sigorta Faaliyetleri için Yardımcı Faaliyetler’ sektörlerinde ise bir önceki aya göre sırasıyla 4,4, ve 8,8 puanlık azalış olduğu görüldü.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla