Connect with us

POLİTİKA

Mahkeme Başkanı Esat Toklu hakkında kritik başvuru!

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nden dikkat çeken bir adım geldi. Mimarlar Odası Ankara Şubesi Hakim Esat Toklu’nun meslekten atılması için Hakim ve Savcılar Kurulu’na (HSK) başvurdu.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nden dikkat çeken bir hamle geldi. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, TOGO kuleleri davasıyla ilgili olarak, istinaf incelemesinde ret kararı veren Ankara Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Esat Toklu’nun meslekten çıkarılması için HSK’ya başvurdu.

ESAT TOKLU’NUN SİNAN AYGÜN İLE FOTOĞRAFLARI DİLEKÇEYE EKLENDİ

TOGO yüklenicisinin doğum günü partisinde çekildiği iddia edilen görüntülerde TOGO kulelerini yaptıran Sinan Aygün ile yakın fotoğrafları bulunan Esat Toklu’nun meslek etiğine aykırı davrandığını belirten Mimarlar Odası Ankara Şubesi, bu görüntüleri dilekçeye ek olarak sundu.

ESAT TOKLU’NUN DAVA SÜRECİNDEKİ ROLÜNÜ

Halk TV’nin yaptığı habere göre, Mimarlar Odası avukatı Turgut Kazan, başvuru dilekçesinde Toklu’nun dava sürecindeki rolünü “TOGO’nun mühürlenmesi kararı istinaf edildiğinde 5 ile 6. Dairelerden oluşacak 5’li kurulu belirleme imkanına sahip bir başkan olması ve gerçekleştirilen kurulla (kesin nitelikli) bozma/ ehliyet yönünden ret kararı verilebilmesinin sağlanması” olarak özetledi. Hakimler ve Savcılar Kanunu’ndaki “Disiplin cezası uygulanmasını gerektiren fiil suç teşkil etmezse ve hükümlülüğü gerektirmese bile, mesleğin şeref ve onurunu bozacak nitelikte görüldüğü takdirde de meslekten çıkarma cezası verilir” ifadelerine dikkat çeken Avukat Kazan, Esat’ın yargılamaya gerek olmaksızın meslekten çıkarılmasını talep etti.

TOGO YÜKLENİCİSİNİN DOĞUM GÜNÜ PARTİSİ

TOGO kuleleri aleyhine açtıkları davanın, ehliyet yönünden reddedildiğini, bunun da Danıştay kararlarına aykırı olduğunu savunan Kazan, dilekçesinde şunlara yer verdi: “Şikayetli yargıç Esat Toklu’nun Bodrum’daki en pahalı otelde tatil yapması, otel ücreti konusundaki açıklamaları, araba sorularına verdiği cevaplar, (iddiaya göre) TOGO yüklenicisinin doğum günü partisine katıldığını gösterir video ve Sezgin Baran Korkmaz’ı hiç tanımadığını söylemişken, savcılığa verdiği dilekçede, ayaküstü tanıştığını, birkaç kez mesajlaştığını kabul etmek zorunda kalması, özellikle Sinan Aygün’le sarmaş/dolaş fotoğrafları başvurumuzu destekliyor. Çünkü, bırakalım Bölge İdare Mahkemesi başkanlığını, bir yargıcın en kirli/en karanlık bir kara para aklayıcısıyla mesajlaşması, olacak şey değildir, asla kabul edilemez. Bütün bu nedenlerle, durumun incelenmesini ve hemen “görevden uzaklaştırma” önleminin uygulanmasını, sonuçta (yargılama gereği görülmese bile) ivedilikle meslekten çıkarılma kararı verilmesini diliyor, takdirlerinize sunuyorum.”

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply