Connect with us

EKONOMİ

Mahfi Eğilmez’den Bomba İddia: Büyük İhtimalle 25’e Düşer

Ekonomist Mahfi Eğilmez, büyük ihtimalle düşecek diyerek açıkladı.

Yayınlanma tarihi:

Ekonomist Mahfi Eğilmez, büyük ihtimalle düşecek diyerek açıkladı. Ekonomiye ilişkin bombayı patlattı.

Türkiye’deki ekonomik krizin piyasalar üzerindeki etkisi yakından takip edilmeye devam ediyor. Ekonomide alınan yeni kararlar doğrultusunda enflasyonun düşürülmesi amaçlanırken bir yandan da döviz kontrol altına alınmaya çalışılıyor.

Aktarılan bilgilere göre enflasyon, Mayıs ayında zirve yapacak ve yavaş yavaş düşmeye başlayacak. Milyonlarca vatandaş ekonomik krizin sona ermesini beklerken, uzman isimlerin ekonomiye ilişkin değerlendirmeleri devam ediyor.

Ekonomist Mahfi Eğilmez de geçtiğimiz günlerde katıldığı bir programda ekonomideki gidişata ilişkin açıklamalarda bulundu. Eğilmez, Merkez Bankası’nın faiz artırmasının tek başına enflasyonu düşürmeye yetmeyeceğini vurguladı.

Yapısal reformlara ihtiyaç duyulduğunu dile getiren Eğilmez, yanlış faiz politikasının ekonomiyi zora sokabileceğini ifade etti. Ancak doğru belirlenmesinin de ekonomiyi kurtaramayacağını belirten Eğilmez, mutlaka bir şeyin eklenmesi gerektiğini vurguladı.

Kur baskısı ve döviz satışı hakkında da konuşan Eğilmez, “Kur baskı uyguluyor, sonra satıyor. Döviz satıyor, şimdi alıyor. Tersine dönecek ama tekrar satacak. Kur 32’lerde, 33’lerde tutulmaya çalışılıyor. Niye tutulmaya çalışılıyor? GSMH yüksek görünsün diye…” ifadelerini kullandı.

Eğilmez, faiz artışı ile dolar kuru arasındaki ilişkiye ilişkin açıklama yaptı. Faiz oranının 80’e çıkarılmasıyla birlikte kurun büyük ihtimalle 25’e düşeceğini dile getiren Eğilmez, faiz artışı ile dolar kurunun ters orantılı olduğunu aktardı.

Eğilmez, enflasyonun 50-55’ten aşağı düşmeyeceğini belirtirken, IMF’nin 45’lik tahminini iyimser bulduğunu söyledi.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla